Wooler Trail Marathon - 2022 Race results

wooler trail marathon - 2022 results

OUR NEXT RACE IS THE BRANCHES & BAYS 10K - CLICK HERE FOR MORE INFO

NumberFirstnameLastnameClubTimePostionGenderGender
Postion
CategoryCategory
Postion
1763 James Largey Darlington H&Ac 04:27:29.296 1 Male 1 M 1
977 Steven Devlin Swaledale Runners 04:29:28.905 2 Male 2 M40 1
1826 Matt Poxon Nfr 04:30:22.576 3 Male 3 M 2
1891 Russel Walsh Cheviot Trails 04:35:01.246 4 Male 4 M 3
920 Andrew Armin Saltwell Harriers 04:35:14.055 5 Male 5 M 4
1487 Danny Grieves 04:36:44.025 6 Male 6 M 5
1873 Robert Tansey Clapham Chasers 04:40:12.525 7 Male 7 M50 1
952 Andrew Chilton 04:40:21.045 8 Male 8 M40 2
911 Luke Adams 04:46:37.545 9 Male 9 M 6
1880 Dave Troman Keswick Ac 04:51:31.515 10 Male 10 M50 2
972 Alex Daley 04:53:44.775 11 Male 11 M 7
1842 Joshua Rose 04:54:12.135 12 Male 12 M 8
1866 Alexander Stott 05:01:27.885 13 Male 13 M 9
1731 Callum Keen 05:03:20.745 14 Male 14 M 10
939 Rob Brooks Saltwell Harriers 05:03:57.165 15 Male 15 M40 3
1897 Graeme Watt Elvet Striders 05:05:03.831 16 Male 16 M40 4
1736 Sean Kelly 05:06:48.585 17 Male 17 M40 5
1834 Lloyd Riddell 05:07:35.325 18 Male 18 M 11
1760 Krasimir Kovachev 05:11:52.305 19 Male 19 M 12
1876 Simon Thompson Keswick Ac 05:12:18.525 20 Male 20 M40 6
925 Paul Banks Non 05:13:02.475 21 Male 21 M50 3
1879 Craig Torgersen 05:18:38.146 22 Male 22 M40 7
1819 Gary Pawson N/A 05:19:54.106 23 Male 23 M40 8
1844 Rachel Ross Russell 05:20:20.265 24 Female 1 F50 1
1852 Jason Seymour 05:22:30.075 25 Male 24 M 13
1780 Simon Lowe Claremont Road Runners 05:23:16.965 26 Male 25 M 14
965 Moise Coulon 05:23:37.456 27 Male 26 M40 9
1771 Sam Lewsey 05:24:29.299 28 Female 2 F40 1
1737 Brian Kennedy Carnethy 05:27:19.515 29 Male 27 M40 10
1798 Gary Mclean Hunwick Harriers 05:28:24.346 30 Male 28 M40 11
1758 Liam Knight 05:28:49.545 31 Male 29 M 15
958 Louis Coles North East Marathon Club 05:29:42.436 32 Male 30 M50 4
1695 Michelle Hetherington Carnethy Hill Racing Club 05:31:23.445 33 Female 3 F50 2
919 Mark Antonopoulos 05:32:43.186 34 Male 31 M 16
1807 Simon Munnis 05:34:52.875 35 Male 32 M40 12
962 Lucy Colquhoun Carnethy Hill Runners 05:36:15.555 36 Female 4 F50 3
1905 David Williamson Derwent Valley Running Club 05:40:03.225 37 Male 33 M 17
1895 Alex Watson Durham Triathlon Club 05:40:31.725 38 Male 34 M 18
1858 Blain Smyth 05:40:33.826 39 Male 35 M 19
928 Angus Baxter Lauderdale Limpers 05:41:36.616 40 Male 36 M40 13
924 Chris Aspinall 05:41:50.895 41 Male 37 M 20
1888 Richard Walkland Biggleswade Athletic Club 05:42:48.346 42 Male 38 M 21
1717 Stephen Ireland Fra 05:42:59.925 43 Male 39 M40 14
1845 Tom Rowlands 05:43:30.285 44 Male 40 M 22
1796 Jonathan Mcdonough 05:44:14.205 45 Male 41 M 23
1605 Billy Harris Quakers Running Club 05:48:20.056 46 Male 42 M60 1
1811 Sarah Norman None 05:48:44.235 47 Female 5 F40 2
1913 Alex Abbott 05:48:53.956 48 Male 43 M 24
1910 Chris Woodley 05:49:06.885 49 Male 44 M 25
995 Richard Garland Northumberland Fell Runners 05:50:53.295 50 Male 45 M40 15
938 Laura Braunholtz Tyne Bridge Harriers 05:51:20.415 51 Female 6 F 1
971 Lee Daglish Heaton Harriers 05:53:09.227 52 Male 46 M40 16
1872 Joshua Tait 05:53:29.177 53 Male 47 M 26
937 David Bradburn 05:54:33.526 54 Male 48 M 27
1867 Tom Suttill 05:54:48.677 55 Male 49 M 28
993 Glenn Galea Derwent Valley Trail Runners 05:54:55.726 56 Male 50 M 29
1775 David Lloyd Kingstone Runners 05:57:49.335 57 Male 51 M50 5
1803 Jordan Millar Kingstone Runners 05:57:50.325 58 Male 52 M 30
1776 Luke Lloyd Kingstone Runners 05:57:51.016 59 Male 53 M 31
1697 Keiran Hewkin 05:58:51.346 60 Male 54 M 32
1716 Bridget Houlston Pickering 05:59:46.526 61 Female 7 F40 3
1864 Lyndsey Stevenson 06:03:47.526 62 Female 8 F 2
1914 Tom Burns 06:05:12.396 63 Male 55 M 33
956 Steve Clark North Shields Poly 06:07:08.106 64 Male 56 M40 17
918 Bryan Ankers Heaton Harriers 06:09:03.246 65 Male 57 M 34
974 Gregory Davies North Shields Poly 06:10:38.886 66 Male 58 M40 18
1757 Darren Kirman 06:13:48.306 67 Male 59 M40 19
1869 William Swift Race Mode Harriers 06:14:49.505 68 Male 60 M 35
1833 Allan Richardson Tyne And Wear Fire And Rescue 06:16:19.385 69 Male 61 M60 2
1878 David Todd Saltwell Harriers 06:17:42.575 70 Male 62 M40 20
1875 Robert Thirkell Elvet Striders 06:18:14.856 71 Male 63 M60 3
989 Stuart Fenwick Corstorphine Ac 06:20:15.067 72 Male 64 M 36
1782 Danielle Macgill 06:21:09.785 73 Female 9 F 3
921 William Armstrong 06:21:16.775 74 Male 65 M 37
922 Louise Arnison 06:22:38.825 75 Female 10 F40 4
1893 Kimberley Ward-Pawson N/A 06:23:55.355 76 Female 11 F 4
923 Susan Arnold 06:24:24.215 77 Female 12 F40 5
1498 Peter Groves 06:27:34.535 78 Male 66 M 38
1907 Chris Wilson 06:28:37.536 79 Male 67 M40 21
1800 Andy Mcpherson 06:29:33.335 80 Male 68 M40 22
1668 Fred Heath Nuneaton Harriers 06:32:24.365 81 Male 69 M50 6
1911 Anna Wright Morpeth Harriers & Ac 06:33:17.975 82 Female 13 F40 6
1755 Jane Kirby Morpeth Harriers 06:33:18.515 83 Female 14 F40 7
1799 Stuart Mcmillan 06:34:13.685 84 Male 70 M40 23
1788 Ben Mapplebeck 06:35:26.945 85 Male 71 M40 24
1756 Jennie Kirk 06:36:24.756 86 Female 15 F40 8
983 Richard Egglestone 06:37:17.645 87 Male 72 M40 25
1779 James Loughborough 06:37:26.915 88 Male 73 M 39
1711 Mike Hoppe 06:42:56.746 89 Male 74 M40 26
1726 Matt Juchniewicz Haddington Running Club 06:42:56.986 90 Male 75 M40 27
945 Ewan Campbell Torc 06:46:05.865 91 Male 76 M60 4
946 Sophie Carracher 06:46:07.665 92 Female 16 F 5
1892 Dizzy Warbrook 06:46:13.305 93 Female 17 F40 9
1815 Leigh Owbridge Hartlepool Burn Road Harriers 06:46:25.365 94 Male 77 M50 7
1870 Nicola Swinbourne Hartlepool Burn Road Harriers 06:46:26.416 95 Female 18 F40 10
1814 Sandy Orr Lothian Running Club 06:46:54.255 96 Male 78 M50 8
1485 Philip Green Northumberland Fell Runners 06:48:15.675 97 Male 79 M50 9
1754 Stephen Kingston 06:48:54.976 98 Male 80 M50 10
950 Naomi Cessford Lauderdale Limpers 06:49:20.567 99 Female 19 F40 11
1751 Hasina Khanom Sunderland Strollers 06:50:46.485 100 Female 20 F40 12
1884 Noel Urwin North East Marathon Club 06:51:30.286 101 Male 81 M50 11
1784 Avril Mackay East Durham Running Club 06:51:30.681 102 Female 21 F50 4
969 Chloe Cutler-Burton 06:51:44.566 103 Female 22 F 6
1715 Michael Houlihan Harlow Rc 06:52:33.585 104 Male 82 M50 12
978 Stephen Dickinson 06:52:57.465 105 Male 83 M 40
1871 Claire Sykes 06:52:59.086 106 Female 23 F 7
944 Mike Burt Elvet Striders 06:55:08.235 107 Male 84 M50 13
1828 John Quincey 06:55:29.986 108 Male 85 M50 14
940 Jamie Brown 06:58:34.607 109 Male 86 M40 28
1713 Michelle Houghton Sunderland Strollers 06:59:45.915 110 Female 24 F 8
1821 George Pethullis 06:59:46.757 111 Male 87 M 41
1862 Matthew Stephens Vegan Runners 06:59:56.026 112 Male 88 M50 15
988 William Feasey 07:00:11.505 113 Male 89 M 42
1727 John Kavanagh 07:00:46.305 114 Male 90 M 43
975 Hannah Davis 07:01:35.265 115 Female 25 F 9
1824 Michael Potts 07:01:35.806 116 Male 91 M 44
963 Francis Connor 07:02:28.576 117 Male 92 M 45
1847 Kalvinder Sandhu Westerlands Ccc 07:03:35.835 118 Male 93 M 46
1753 Jed J Kilday 07:05:58.186 119 Male 94 M 47
1752 Craig Kilday 07:05:58.786 120 Male 95 M50 16
1772 Kevin Limon 07:06:38.355 121 Male 96 M50 17
1860 Dayle Stafford Blyth Running Club 07:11:04.845 122 Male 97 M40 29
1723 Helen Jones 07:12:49.096 123 Female 26 F40 13
929 Jonathan Beck 07:12:49.246 124 Male 98 M50 18
1765 Chris Lawrence North Shields Polytechnic 07:13:13.335 125 Male 99 M40 30
1764 Anya Lawrence 07:13:13.637 126 Female 27 F 10
1886 Gerinta Walker Hamilton Harriers 07:13:23.655 127 Female 28 F40 14
1861 Chantelle Steinbeck 07:13:46.636 128 Female 29 F 11
966 Lynne Cowden Edinburgh Running Network 07:13:47.955 129 Female 30 F 12
954 Jonathan Clark Elmbridge Road Runners 07:13:47.956 130 Male 100 M50 19
913 Omar Al-Naimi North East Marathon Club 07:19:08.205 131 Male 101 M50 20
1718 Keith Jackson North East Marathon Club 07:19:10.816 132 Male 102 M60 5
1816 Paul Oyston Hartlepool Triathletes 07:19:19.546 133 Male 103 M40 31
968 Paul Cutler 07:19:22.666 134 Male 104 M50 21
1846 Stuart Royall Ashington Hirst Rc 07:23:57.136 135 Male 105 M50 22
964 James Copley Kippax Harriers 07:25:06.375 136 Male 106 M40 32
935 David Bonning Kippax & District Harriers 07:25:06.585 137 Male 107 M40 33
1599 Dan Hardt None 07:25:07.066 138 Male 108 M40 34
960 Wendy Colling Quakers Rc 07:25:37.874 139 Female 31 F50 5
991 Gwen Forster Blyth Running Club 07:26:48.465 140 Female 32 F40 15
1766 Julie Lemin Blyth Running Club 07:26:59.625 141 Female 33 F40 16
933 Lee Boatman Torc 07:27:59.655 142 Male 109 M50 23
1827 Stuart Proctor Mercia Fell Runners 07:31:20.055 143 Male 110 M50 24
912 Ruth Aitken 07:31:20.326 144 Female 34 F 13
927 Rachael Bateman Mercia Fell Runners 07:31:21.826 145 Female 35 F40 17
948 Walt Cartwright 07:37:07.486 146 Male 111 M50 25
1848 Daniel Saxon Lonley Goat Rc 07:41:02.685 147 Male 112 M40 35
957 Martin Clerk Unattached 07:42:16.696 148 Male 113 M40 36
1894 Aly Warner Lingfield Rc 07:42:32.416 149 Female 36 F40 18
1882 Kyra Tweddle Lauderdale Limpers 07:42:33.227 150 Female 37 F40 19
1795 George Mcdonough 100 Marathon Club 07:47:47.685 151 Male 114 M40 37
1838 Claire Robinson North East Marathon Club 07:47:48.406 152 Female 38 F40 20
1898 Alan Weir Lothian Running Club 07:48:21.314 153 Male 115 M50 26
1785 Fiona Mackenzie Edinburgh Running Network 07:48:41.986 154 Female 39 F50 6
1889 Liz Wallace Deeside Runners 07:54:35.810 155 Female 40 F60 1
1912 Steven Wright 07:57:37.975 156 Male 116 M50 27
1804 Wayse Molavian Gateshead Harriers 07:57:49.946 157 Male 117 M40 38
930 Phil Benaiges Team Caterpillar 08:00:38.965 158 Male 118 M50 28
1877 David Tittle Northbrook Ac 08:01:00.685 159 Male 119 M60 6
1778 Emma Longfellow St Theresa’S Ac 08:02:36.326 160 Female 41 F40 21
1783 Fergus Machin 08:10:40.136 161 Female 42 F 14
1786 Stewart Malley 08:10:43.075 162 Male 120 M 48
1850 Gavin Scott 08:10:48.775 163 Male 121 M40 39
970 Victoria Cutler-Burton 08:10:56.067 164 Female 43 F 15
1851 Tim Secker 08:15:16.375 165 Male 122 M50 29
1721 Claire Jamieson Edinburgh Running Network 08:16:56.305 166 Female 44 F 16
916 Emily André 08:18:40.706 167 Female 45 F40 22
915 Dan Anderson Sunderland Strollers 08:18:42.236 168 Male 123 M 49
967 Vanessa Cox 08:20:41.545 169 Female 46 F50 7
1789 Duncan Marsh Dark Peak Fell Runners 08:22:40.495 170 Male 124 M50 30
1774 Trina Linley Thorne Twlight Trotters 08:24:33.506 171 Female 47 F50 8
1761 Gary Lang Thorne Twilight Trotters 08:24:34.377 172 Male 125 M40 40
1843 Kayleigh Ross Washington Running Club 08:25:37.585 173 Female 48 F 17
1881 Sarah Turnbull Washington 08:25:40.166 174 Female 49 F 18
1773 Mark Limon 08:38:44.936 175 Male 126 M60 7
1901 Oliver Wickham Townmoor 08:40:56.426 176 Male 127 M40 41
1762 Della Lansley 08:47:30.265 177 Female 50 F50 9
932 Jonathan Bird Doncaster Athletics Club 10:06:58.886 178 Male 128 M 50
1644 Steffen Haugk Vegan Runners DNF 179 Male 129 M50 31
1657 Benjamin Hawtin Gosforth Harriers DNF 179 Male 129 M 51
1793 Stephen Mccourt DNF 179 Male 129 M40 42
1805 Angela Moore DNF 179 Female 51 F40 23
1813 Atuora Okpokam Vegan Runners DNF 179 Female 51 F50 10
1874 Helen Tate Thorne Twilight Trotters DNF 179 Female 51 F40 23
1883 Fiona Tweedie Steel City Striders DNF 179 Female 51 F50 10
1896 Viv Watson Sbf Race Team DNF 179 Female 51 F40 23
1909 Guy Wiseman None DNF 179 Male 129 M40 42
973 Mick Davidson 100 Marathon Club DNF 179 Male 129 M60 8
981 Carl Donaldson Alnwick Tri Club DNF 179 Male 129 M40 42