Durham Trail 10M - 2023 Race results

durham trail 10m - 2023 results

OUR NEXT RACE IS THE DARK SKIES RUN @ DERWENT - CLICK HERE FOR MORE INFO

NumberFirstnameLastnameClubTimePostionGenderGender
Postion
CategoryCategory
Postion
3662 David Millar Durham University Athletics And Cross Country 01:14:37.141 1 Male 1 M 1
3707 Mathew Richardson 01:16:12.691 2 Male 2 M 2
3586 Vaughan Godber Hartlepool Burn Road Harriers 01:17:17.041 3 Male 3 M50 1
3691 Mike Pomfret 01:17:40.291 4 Male 4 M50 2
3551 Ethan Collins Durham City Harriers & Ac 01:17:43.261 5 Male 5 M 3
3682 Jonathon Parker Derwent Valley Trail Runners (Dvtr) 01:18:21.361 6 Male 6 M 4
3684 Graham Pearson Derwent Valley Trail Runners (Dvtr) 01:19:34.561 7 Male 7 M50 3
3538 Robert Burton 01:21:12.421 8 Male 8 M 5
3565 Sarah Duncan 01:21:59.521 9 Female 1 F40 1
3718 Mark Rutter 01:22:43.111 10 Male 9 M 6
3509 Chris Aspinall 01:23:32.371 11 Male 10 M 7
3643 Steven Mackie Run Eat Sleep South Shields 01:23:51.781 12 Male 11 M 8
3564 Ryan Duncan 01:23:53.461 13 Male 12 M 9
3734 Matthew Stiller 01:24:49.450 14 Male 13 M 10
3631 Dave Jones Quakers Rc 01:25:04.171 15 Male 14 M40 1
3611 Jamie Hildred 01:25:28.831 16 Male 15 M40 2
3781 Tomas Zelinsky 01:25:35.101 17 Male 16 M40 3
3619 Jack Hutton Hartlepool Burn Road Harriers 01:25:36.481 18 Male 17 M 11
3560 Rob Dent Quakers Rc 01:25:39.181 19 Male 18 M40 4
3574 Aaron Fletcher Saltwell Harriers 01:26:02.251 20 Male 19 M 12
3605 Paul Henry 01:26:29.161 21 Male 20 M50 4
3767 Dale Wilkinson Sunderland Harriers & Ac 01:26:47.041 22 Male 21 M50 5
3618 Michael Hunter Washington Running Club 01:27:04.711 23 Male 22 M50 6
3779 Mark Yule 01:27:29.011 24 Male 23 M40 5
3575 Gareth Forbes Allen Valley Striders 01:27:31.111 25 Male 24 M40 6
3576 Jack Forsyth 01:27:35.701 26 Male 25 M 13
3741 Neil Taylor 01:28:02.109 27 Male 26 M40 7
3723 Matthew Scott Derwent Valley Running Club 01:28:19.111 28 Male 27 M 14
3738 Joe Summerill 01:28:45.213 29 Male 28 M 15
3656 George Mckay 01:29:27.901 30 Male 29 M50 7
3688 James Pitchford 01:29:32.761 31 Male 30 M40 8
3742 Michael Teasdale 01:29:53.581 32 Male 31 M40 9
3721 Joanne Scott Hartlepool Burn Road Harriers 01:31:00.031 33 Female 2 F50 1
3505 Gary Andrews 01:31:04.142 34 Male 32 M 16
3546 Nathan Choat Royston Runners 01:31:05.192 35 Male 33 M 17
3748 Michelle Thomson North Shields Polytechnic 01:32:05.191 36 Female 3 F40 2
3633 Richard Kent Allen Valley Striders 01:32:06.151 37 Male 34 M50 8
3629 Philip Johnston Allenvalley Striders 01:32:23.311 38 Male 35 M40 10
2878 Chris Tynemouth Sunderland Strollers 01:32:26.581 39 Male 36 M 18
3695 Matthew Preston 01:32:33.331 40 Male 37 M50 9
3647 Gareth Maloney Stockton Striders Ac 01:32:39.211 41 Male 38 M50 10
3581 Simon Gent North Shields Polytechnic 01:33:02.581 42 Male 39 M40 11
3729 Karen Snaith South Shields Harriers & Athletics Club 01:33:16.262 43 Female 4 F50 2
3660 Kimberley Metson Claremont Road Runners 01:33:31.532 44 Female 5 F 1
3609 Kevin Hewitt Derwent Valley Trail Runners 01:34:26.463 45 Male 40 M40 12
3524 Michael Boyle 01:34:29.791 46 Male 41 M40 13
3727 Martin Smith 01:34:30.481 47 Male 42 M40 14
3513 David Atkinson 01:34:31.592 48 Male 43 M50 11
3608 Colin Herron 01:34:36.122 49 Male 44 M 19
3563 Paul Doxford South Shields Harriers 01:34:40.891 50 Male 45 M60 1
3610 Bryce Hicks Trail Outlaws Running Club 01:34:50.881 51 Male 46 M 20
3516 Philip Barras Derwent Valley Trail Runners 01:35:26.852 52 Male 47 M50 12
3752 Louise Trainor Quakers Running Club 01:35:36.481 53 Female 6 F50 3
3678 Leigh Owbridge Hartlepool Burn Road Harriers 01:35:41.552 54 Male 48 M50 13
3623 Brendon Jackson Allen Valley Striders 01:35:42.782 55 Male 49 M50 14
3557 Robert Dashwood Swaledale Runners 01:35:45.092 56 Male 50 M40 15
3754 Paul Tranter Otley Ac 01:35:47.221 57 Male 51 M50 15
3549 Hollie Codling Trail Outlaws Running Club 01:35:47.762 58 Female 7 F 2
3648 Ian Marley Tricademy 01:35:50.402 59 Male 52 M50 16
3533 Neale Bulbeck 01:35:51.573 60 Male 53 M40 16
3778 Andrew Yarnold Allen Valley Striders 01:35:58.052 61 Male 54 M 21
3672 Michael Oakes Trail Outlaws Running Club 01:35:59.101 62 Male 55 M40 17
3692 Kenny Pounder Hartlepool Burn Road Harriers 01:36:06.602 63 Male 56 M 22
3617 Jeff Hood 01:36:13.322 64 Male 57 M40 18
3658 Curtis Mellor 01:36:15.061 65 Male 58 M 23
3726 Danny Short 01:36:18.901 66 Male 59 M 24
3593 Nicola Hadden Sunderland Harriers & Ac 01:36:35.521 67 Female 8 F40 3
3577 David Gallagher Tyne Bridge Harriers 01:36:43.351 68 Male 60 M40 19
2879 Daniel Richardson 01:36:48.691 69 Male 61 M 25
3585 Rob Gillham Quakers Running Club 01:36:56.071 70 Male 62 M50 17
3652 Hiroyuki Matsushita 01:37:09.092 71 Male 63 M50 18
3501 Charlie Adams Saltwell Harriers 01:37:27.032 72 Female 9 F40 4
3644 Claire Macrae Newcastle Frontrunners 01:37:27.871 73 Female 10 F40 5
3526 Jo Brannen Washington Running Club 01:38:03.091 74 Female 11 F40 6
3630 Aimee Jones Swaledale Runners 01:38:48.090 75 Female 12 F 3
3705 Antonio Ribeiro 01:38:48.092 76 Male 64 M50 19
3641 Jo Ann Long 01:39:12.541 77 Female 13 F 4
3681 Stuart Park Sedgefield Harriers 01:39:39.841 78 Male 65 M40 20
3716 Matthew Ross 01:39:42.691 79 Male 66 M 26
3774 Albert Wotton 01:39:56.341 80 Male 67 M50 20
3686 Alastair Pentland 01:40:13.231 81 Male 68 M40 21
3676 Paul Outhwaite Allerton Junior Athletics 01:40:18.452 82 Male 69 M50 21
3756 Matthew Waller 01:40:41.551 83 Male 70 M40 22
3683 Anthony Paul Elvet Striders 01:40:43.682 84 Male 71 M50 22
3636 Ronnie Kidger Jarrow And Hebburn Ac 01:41:41.611 85 Male 72 M60 2
3755 Dale Underwood 01:41:42.151 86 Male 73 M 27
3534 Ian Bulch 01:42:06.151 87 Male 74 M40 23
3740 Simon Tait 01:42:14.792 88 Male 75 M 28
3698 John Quinn Sedgefield Harriers 01:42:18.991 89 Male 76 M40 24
3612 Geoff Hill 01:42:23.642 90 Male 77 M 29
3539 Tara Cameron 01:42:41.672 91 Female 14 F 5
3743 Rob Telford 01:43:03.721 92 Male 78 M 30
3665 Dan Mitchell Elvet Striders 01:43:26.701 93 Male 79 M40 25
3666 Dave Murphy Quakers Running Club 01:43:34.891 94 Male 80 M60 3
3566 Christopher Dunn Runeatsleep 01:43:49.201 95 Male 81 M 31
3597 Viv Hardwick Quakers Running Club 01:44:13.801 96 Male 82 M70 1
3508 Thomas Ashby 01:44:27.241 97 Male 83 M 32
3573 Ben Fitzpatrick 01:44:29.882 98 Male 84 M50 23
3615 Steve Hoggy 01:44:47.882 99 Male 85 M 33
3762 Graeme Wharton Lonely Goat Rc 01:44:52.081 100 Male 86 M50 24
3777 Steve Wright 01:44:57.361 101 Male 87 M40 26
3773 Wayne Wilson 01:44:57.481 102 Male 88 M50 25
3552 Kieran Conway 01:45:01.201 103 Male 89 M40 27
3578 Jennie Gardiner Trail Running Association 01:45:07.082 104 Female 15 F50 4
3700 Liz Ratcliffe Torc And Runnation 01:45:10.591 105 Female 16 F50 5
3627 Chris Johnson 01:45:18.901 106 Male 90 M40 28
3761 Diana Weightman Alnwick Harriers 01:46:14.011 107 Female 17 F50 6
3654 Martha Mcbarron Swaledale Runners 01:46:26.311 108 Female 18 F60 1
3595 Chris Hall 01:46:43.831 109 Male 91 M 34
3769 Darryl Williams 01:46:44.821 110 Male 92 M 35
3602 Claire Hayhurst-Knowles Allen Valley Striders 01:47:00.601 111 Female 19 F50 7
3758 Zoe Walls North East Project 01:47:13.891 112 Female 20 F50 8
3626 Paul Jeffrey 01:47:31.771 113 Male 93 M40 29
3517 Trevor Barrs Sunderland Harriers & Ac 01:47:45.691 114 Male 94 M60 4
3653 Andrew Mcalpine 01:48:20.761 115 Male 95 M40 30
2877 Alan Robson 01:48:35.792 116 Male 96 M 36
3592 David Guilfoyle 01:48:58.531 117 Male 97 M40 31
3642 Gemma Lynch Tyne Bridge Harriers 01:49:11.342 118 Female 21 F40 7
3679 Sophie Palmer Washington Running Club 01:49:13.921 119 Female 22 F 6
3550 Julie Collin 01:49:43.021 120 Female 23 F 7
3768 Ashley Willerton 01:49:43.741 121 Male 98 M 37
3706 Andrew Richardson 01:49:53.881 122 Male 99 M50 26
3664 Stephen Miller 01:49:59.222 123 Male 100 M40 32
3710 Chris Roberts 01:50:01.803 124 Male 101 M40 33
3766 Lauren Wiles 01:50:03.751 125 Female 24 F 8
3598 Jude Harris 01:50:06.002 126 Female 25 F40 8
3663 Catriona Miller Trail Outlaws Running Club 01:50:09.511 127 Female 26 F 9
3655 Alastair Mcintosh 01:50:18.782 128 Male 102 M 38
3590 Simon Graham 01:50:33.331 129 Male 103 M40 34
3541 Lynne Carruthers Durham City Harriers 01:50:41.491 130 Female 27 F60 2
3675 Daniel Orton Quakers Running Club 01:50:55.681 131 Male 104 M 39
3622 Jill Innes 01:51:03.751 132 Female 28 F40 9
3601 Zoe Harvey None 01:51:21.931 133 Female 29 F40 10
3588 Michael Gosney Isfr 01:51:48.211 134 Male 105 M50 27
3645 Jill Maddren Billingham Running Club 01:51:57.301 135 Female 30 F40 11
3751 Darran Todd 01:51:59.432 136 Male 106 M50 28
2796 Xian Zhao 01:52:20.762 137 Female 31 F 10
3561 John Donaghue 01:52:49.411 138 Male 107 M40 35
3613 Helen Hill Billingham Running Club 01:52:50.522 139 Female 32 F40 12
3744 Joel Tepace Ponteland Runners 01:53:49.021 140 Male 108 M40 36
3510 Malcolm Aspinall 01:53:59.434 141 Male 109 M70 2
3503 Jennifer Allison Run Nation Running Club 01:54:04.832 142 Female 33 F40 13
3596 Tanya Hall East Durham Running Club 01:54:07.472 143 Female 34 F 11
3507 Malachai Armstrong 01:54:07.981 144 Male 110 M40 37
3531 David Bruce 01:54:20.911 145 Male 111 M40 38
3677 Penny Outhwaite Allerton Junior Athletics 01:54:21.906 146 Female 35 F50 9
3703 Lesley Redpath 01:54:29.522 147 Female 36 F50 10
3699 Kate Rankine 01:54:29.641 148 Female 37 F 12
3555 Peter Cunningham 01:54:34.711 149 Male 112 M40 39
3640 Steven Livingstone 01:54:42.062 150 Male 113 M 40
3646 Janet Main Sedgefield Harriers 01:54:43.141 151 Female 38 F50 11
3514 Julia Atkinson-Tait Sedgefield Harriers 01:54:43.861 152 Female 39 F50 12
3670 Eve Norman 01:54:59.191 153 Female 40 F40 14
3747 Stephen Thompson Billingham Running Club 01:55:29.132 154 Male 114 M60 5
3736 Lydia Stoker Sunderland Harriers & Ac 01:55:31.389 155 Female 41 F 13
3634 Alison Kidger Jarrow And Hebburn Ac 01:55:33.061 156 Female 42 F50 13
3571 Abby Fenton 01:55:38.011 157 Female 43 F 14
3745 Matthew Thompson 01:55:39.721 158 Male 115 M 41
3522 Kathrine Bertram 01:55:41.911 159 Female 44 F 15
3528 Chris Brown Run Peterlee 01:55:52.921 160 Male 116 M 42
3780 Leonard Zabek Kinross Road Runners 01:55:54.902 161 Male 117 M60 6
3582 John George Jarrow And Hebburn Ac 01:56:26.431 162 Male 118 M40 40
3583 Shirley George Jarrow And Hebburn Ac 01:56:27.101 163 Female 45 F40 15
3764 Eleanor Widdows 01:56:46.291 164 Female 46 F 16
3715 Emily Rosedon 01:56:46.921 165 Female 47 F 17
3543 Claire Chadwick Torc And Runnation 01:57:06.781 166 Female 48 F50 14
3547 Helen Clark Quakers Running Club 01:57:33.301 167 Female 49 F40 16
3650 David Marshall 01:57:41.312 168 Male 119 M 43
3591 Rhys Gray 01:58:02.461 169 Male 120 M 44
3759 Jamin Walters 01:58:02.551 170 Male 121 M 45
3680 Julia Papa Allendale Striders 01:58:03.661 171 Female 50 F60 3
3628 Gillian Johnston 01:58:11.881 172 Female 51 F40 17
3587 Nick Good 01:58:45.481 173 Male 122 M 46
3558 Kevin Davis 01:59:08.852 174 Male 123 M50 29
3661 Steve Milburn Washington Running Club 01:59:35.581 175 Male 124 M50 30
3694 Sarah Pratt 01:59:40.351 176 Female 52 F40 18
3689 Shun Plondaya Talahib Ecorunners Philippines 01:59:40.441 177 Male 125 M40 41
3735 Brian Stoker 02:00:05.701 178 Male 126 M50 31
3554 Kate Cranston 02:00:12.241 179 Female 53 F 18
3659 Philip Merrilees 02:00:14.161 180 Male 127 M50 32
3637 Amy Kirkland 02:00:24.721 181 Female 54 F 19
3569 Lee Evans 02:00:27.722 182 Male 128 M50 33
3728 Sarah Smith 02:01:30.392 183 Female 55 F 20
3624 Peter Jackson 02:01:34.682 184 Male 129 M40 42
3567 Paul Dunn 02:01:37.831 185 Male 130 M50 34
3696 Yvonne Probert Running 4 Women 02:02:40.171 186 Female 56 F50 15
3614 Antonia Hobbs Ashington Hirst Running Club 02:03:14.192 187 Female 57 F50 16
3580 Anthony Geldard Run Peterlee 02:04:33.842 188 Male 131 M60 7
3749 Scott Thomson 02:04:33.842 188 Male 131 M50 35
3708 Carl Ridley Hartlepool Run Fit 02:05:12.421 190 Male 133 M50 36
3519 Sarah Bell Washington Running Club 02:06:55.021 191 Female 58 F40 19
3753 Pamela Tranter Otley Ac 02:07:34.681 192 Female 59 F50 17
3639 Dea Linfoot Riverside Striders 02:08:06.361 193 Female 60 F50 18
3545 Michael Charlton 02:08:55.621 194 Male 134 M50 37
3722 Mande Scott 02:09:20.042 195 Female 61 F50 19
3625 Steven Jackson 02:09:32.642 196 Male 135 M60 8
3604 David Heaney 02:09:57.302 197 Male 136 M 47
3724 Raymond Scott 02:09:57.661 198 Male 137 M50 38
3733 Ian Spencer Sedgefield Harriers 02:10:50.071 199 Male 138 M60 9
3589 Paul Goundry 02:10:56.162 200 Male 139 M60 10
3687 Charlotte Pink 02:11:21.571 201 Female 62 F 21
3530 Paul Brown 02:11:56.641 202 Male 140 M50 39
3525 Andy Bradley 02:11:56.911 203 Male 141 M40 43
3685 Keith Penman Washington Running Club 02:13:06.092 204 Male 142 M60 11
3540 Jane Carmichael Washington Running Club 02:13:06.302 205 Female 63 F40 20
3714 Fiona Roe 02:13:06.992 206 Female 64 F 22
3600 Kate Harrison 02:13:07.651 207 Female 65 F 23
3606 Jonny Henson 02:13:27.781 208 Male 143 M40 44
3720 Martin Scotson 02:13:45.631 209 Male 144 M40 45
3527 Carrie Brookes North Shields Polytechnic 02:13:59.341 210 Female 66 F40 21
3537 Julie Burns North Shields Polytechnic 02:14:00.121 211 Female 67 F40 22
3553 Shona Corner Jarrow And Hebburn Ac 02:14:27.182 212 Female 68 F40 23
3559 Myles Denham 02:14:28.381 213 Male 145 M 48
3572 Eleanor Ferguson 02:14:32.852 214 Female 69 F 24
3635 Kenneth Kidger Jarrow & Hebburn Ac 02:14:53.881 215 Male 146 M60 12
3651 Gordon Mathers North East Project 02:15:13.141 216 Male 147 M60 13
3763 Barry White 02:15:25.682 217 Male 148 M40 46
3620 Joel Ineson 02:15:46.592 218 Male 149 M50 40
3757 Philip Wallis 02:15:51.061 219 Male 150 M60 14
3776 Simon Wright 02:17:18.091 220 Male 151 M50 41
3775 Inge Wright 02:17:22.802 221 Female 70 F40 24
3532 Nicki Buckett Swaledale Runners 02:18:23.011 222 Female 71 F50 20
3632 Karen Joynson 02:18:32.131 223 Female 72 F50 21
3674 Gareth Orr Run Peterlee 02:18:54.392 224 Male 152 M 49
3667 Claire Napier 02:19:36.061 225 Female 73 F50 22
3668 Michael Napier 02:19:37.651 226 Male 153 M50 42
3521 Katy Bennett Fordy Runs Running Club 02:19:43.531 227 Female 74 F 25
3523 Lucy Bone Ffrc 02:19:44.012 228 Female 75 F40 25
3671 Cieran O'Dowd 02:20:06.241 229 Male 154 M 50
3713 Mark Robson Jarrow And Hebburn Ac 02:21:34.921 230 Male 155 M40 47
3594 Charles Hall North Shields Polytechnic 02:23:39.422 231 Male 156 M60 15
3529 Jeremy Brown Lonely Goat Rc 02:23:59.341 232 Male 157 M50 43
3542 Teresa Catto 02:25:58.921 233 Female 76 F40 26
3570 Emma Farley Riverside Striders 02:26:53.341 234 Female 77 F 26
3732 Catherine Spence 02:30:37.591 235 Female 78 F 27
3607 Sandra Heron 02:30:55.711 236 Female 79 F40 27
3536 Ruth Burne 02:30:56.131 237 Female 80 F40 28
3544 Ashleigh Charlton 02:34:23.522 238 Female 81 F 28
3511 Clair Aspinall-Pilgrim 02:36:58.441 239 Female 82 F40 29
2884 Nicola Lawson Washington Running Club 02:40:14.791 240 Female 83 F 29
3717 Kylie Rushton Quakers Running Club 02:40:31.411 241 Female 84 F 30
3765 Anthony Wild 02:46:07.897 242 Male 158 M 51
3603 Colin Heads 02:49:41.101 243 Male 159 M 52
3515 Lynne Barber Run Eat Sleep-Southshields 02:52:01.801 244 Female 85 F50 23
3709 Clare Ridley Run Fit Hartlepool DNF 245 Female 86 F40 30