RAF Spadeadam Half Marathon 2019

RAF Spadeadam Half Marathon 2019 - Results

NumberFirstnameLastnameClubGenderCategory
1 Christopher Addison Male M40
2 Alison Ainsley North Shields Poly Female F50
3 Fiona Alderton Lions Running Community Female F50
4 MALCOLM Alderton Lions running community Male M60
5 Joel Allen Male M
6 Tony Allinson Sunderland harrierS and ac Male M40
7 Catherine Almond Female F60
8 Scott Anderson Borders Triathletes Male M50
9 John Angus Male M40
10 Alexandra Anslow Claremont Road Runners Female F
11 Gavin Appleby Male M40
12 Mark Appleby Male M40
13 Neil Armstrong Wallsend harriers Male M40
14 Thomas Arnell Male M
15 Chris Aspinall Male M
16 Malcolm Aspinall Male M60
17 Jonny Atkinson Wallsend Harriers Male M
18 Lorraine Axtell Rothbury Runners Female F50
19 Lewis Balfour Tynedale Harriers Male M
20 Stephen Ball Tweed sTriders Male M50
21 Andrea Banks Jersey Spartan Ac Female F40
22 Tony Banks Jersey Spartan Ac Male M40
23 Katie Barrass-Brown Female F40
24 Wayne Barrass-Brown Male M40
25 Saraj Bartlett Female F40
26 Clare Bates Allenvalley Striders Female F40
27 Melissa Bateson Elswick Harriers Female F50
28 Alexandra Battersby Tyne Bridge Harriers Female F
29 Adam Bell Red Kite Runners Male M40
30 Andrew Bell Washington Running Club Male M40
31 Fiona Bell Female F40
32 Peter Bell Elvet striders Male M40
33 Jose Bennett Jog on the tyne Female F60
34 Darren Benson Male M40
35 Ruth Bentley Allen Valley Striders Female F40
36 Tom Bentley Allen Valley Striders Male M40
37 Ben Beresford Male M40
38 Rachel Beynon Female F40
39 Gary Binks Male M40
40 Tracey Binks Female F40
41 Susan Black Tynedale Harriers Female F50
42 Lewis Black Dumfries harriers Male M
43 Mary Blanden Stocksfield striders Female F60
44 Paul Bonser Muckletoon Sloggers Male M50
45 Tracy Bowers Blaydon Harriers Female F40
46 Colin Boxall Run Peterlee Male M50
47 Jonathan Boxshall North East marathon club Male M40
48 Alan Bradley Male M40
49 Sarah Bradley Female F40
50 Adam Bragg St bees triers Male M
51 Lennie Bramley Male M40
52 Steven Brewes Male M
53 JASON BROOKER Stocksfield Striders Male M40
54 Belinda Brown Female F
55 Paula Brown Female F40
56 Stuart Brown Lions Running Community Male M50
57 Sarah Brown Derwent Valley Trail Runners Female F40
58 Colin Browne Carlisle Tri Club Male M40
59 Alison Biggs Stocksfield Striders Female F60
60 AndreA Bulmer Loftus & whitby AC Female F50
61 Rosanna Bunney Blaydon Harriers and AC Female F
62 Melissa Burn Female F
63 Ray Burns Ponteland Runners Male M50
64 Alice Burrow Cumberland AC Female F
65 Aidan Cairns Elswick Harriiers Male M50
66 John Campbell Male M60
67 Julia Campbell Blackhill bounders Female F50
68 Laura Campbell These girls can run Female F
69 Neil Capstick Derwent Valley Trail Runners Male M50
70 Andrew Carey Hartlepool Burn Road Harriers Male M50
71 Lisa Carlile RunFit Hartlepool Female F
72 Stephanie Carlyle Rothbury Runners Female F50
73 Raymond Carmichael Sedgefield Harrriers Male M40
74 Rob Carthy Male M40
75 Sam Cattanach Low Fell Running club Male M
76 Leigh-Anne Cavert Female F50
77 Brian Champkins Border Reiver Runners Male M40
78 Keren Chapman Saltwell Harriers Female F
79 Dawn Chapman Washington Running Club Female F40
80 Robert Churnside Male M50
81 Danielle Clark Darlington Harriers Female F40
82 Linda Clark Female F60
83 Nicola Clark Female F40
84 Phil Clark Male M40
85 Chris Clarke Washington Running Club Male M40
86 John Clements Male M40
87 Laura Clements St Bees Triers Female F40
88 Mark Cockerell Billingham Marsh House Harriers Male M40
89 Tim Coid Washington Running Club Male M40
90 Elizabeth Coley Female F40
91 Beth Collard These Girls Can Run Female F
92 Alex Collier Male M
93 Louise Collins Elvet Striders Female F
94 Julie Collinson Wallsend harriers Female F50
95 Lee Colman Sunderland Harriers Male M40
96 Peter Conroy Derek Zoolander Centre for kids who can’t run good Male M50
97 Kieran Conway Male M40
98 Tim Cook Jesmond Joggers Male M50
99 Tony Cork Male M50
100 Matthew Corner Male M
101 Beverley Corner Female F50
102 Chris Corrigan Red Rose Road Runners Male M
103 Angela Corry Female F40
104 Peter Cottle Male M
105 Kate Craik These Girls Can Run Female F
106 Kriss Craik Male M
107 David Crowe North Shields poly Male M
108 Gerard Cummins Lancing Eagles Male M
109 Olwen Cunningham St bees triers Female F40
110 Jane Curry Female F40
111 Tony Curry Derwent Valley Trail Runners Male M40
112 Brian Cutmore Derwent valley trail runners Male M40
113 Joanne Cutmore Derwent valley trail runners Female F40
114 Dave Dale Heaton Harriers Male M40
115 Leon Dallow Oswestry Olympians Male M50
116 Emma Dance Elswick Harriers Female F40
117 Nigel Dance Male M60
118 Maria Daniels DHAC Female F50
119 Simon Daniels DHAC Male M50
120 Graham Darby Sedgefield Harriers Male M40
121 Lisa Darby Sedgefield Harriers Female F40
122 Chris Davies Male M
123 Evan Davies Male M
124 Maria Davis Sunderland harrierS Female F
125 Christopher Davison Male M
126 Rebecca Davison Female F
127 Sarah Davison Female F40
128 Wayne Davison Sunderland strollers Male M40
129 Chris Day Sunderland Strollers Male M
130 Paul Del Prete Stocksfield Striders Male M50
131 Claire Delafield Female F40
132 Angela Dixon Elvet Striders Female F40
133 Fiona Dixon Quakers Female F50
134 Steve Dobby Blyth Running Club Male M40
135 Andrew Dobinson Sunderland strollers Male M50
136 Corrinne Dockwray Run Eat Sleep South Shields Female F40
137 Nicola Dodds Blaydon Harriers Female F40
138 Richard Dodgson NA Male M40
139 Neil Douthwaite Crook a.c Male M40
140 Stuart Dowell N/a Male M40
141 Tabitha Dowson N/a Female F40
142 Anabel Drought North Shields Poly Female F40
143 Patrick Drought North Shields Poly Male M40
144 Lee Drummond Birtley ac Male M40
145 Steve Duggan Male M40
146 Craig Duncan Cumberland AC Male M40
147 Helen Duncanson St Bees Triers Female F40
148 Michael Dunning Male M40
149 Paul Dye St Bees Triers Male M50
150 Catherine Eaton Tyne Bridge Harriers Female F40
151 Paul Eggleston Brown Male M50
152 Miranda Eli Mudstacle Female F
153 Alastair Elliott No Male M50
154 Jeremy Ellman Male M60
155 Lucia Ellman Tynedale harriers Female F50
156 Phil Elstob Allen Valley Striders Male M40
157 John Evans Male M50
158 Mark Evans Male M40
159 Daniel Farnell Male M
160 Andrew Farquharson Tyne Bridge Harriers Male M40
161 Craig Farrage Male M50
162 Gareth Fletcher Male M50
163 Robert Fletcher Male M50
164 Shaun Flewker-Barker Redcar Running Club Male M
165 Diane Ford Border Triathletes Female F
166 Rachael Ford Female F
167 James Fordham Male M
168 Andrew Fox Tynedale harriers Male M
169 Martin France Male M40
170 Graham Fraser Allen Valley Striders Male M70
171 Charlotte Fretwell Female F
172 Andy Fury North Shields Poly Male M
173 Sean Gabutt Male M40
174 Craig Gandy Male M
175 Linda Gant Bodyfit Cumbria running club Female F60
176 Lesley Garnham Aurora harriers Female F50
177 Ann GarsIde Cumberland AC Female F50
178 Ian Gibson Tynedale Harriers Male M60
179 Penelope Jane Gibson Female F60
180 Lisa Gilbert Female F
181 Mike Gill Blackhill Bounders Male M70
182 Rebecca Gilmore Elvet Striders Female F
183 Laura Girard Quaker RC Female F
184 Jo Gordob Seafrunt smilers Female F40
185 Nicholas Gordon Male M40
186 Emma Graham St Bees Triers Female F40
187 Hal Graham Male M
188 Ian Gray None Male M40
189 Andrew Green Denby Dale A C Male M50
190 David Green 100 Marathon club Male M60
191 Jennie Griffin Female F40
192 Laura Grundy Female F50
193 Helen Guy Stocksfield Female F
194 Nick Guy Male M40
195 Max Hacon Heaton Harriers Male M
196 Nicola Hadden The Silky Striders Female F
197 Darren Hall None Male M40
198 Joanne Hall Female F40
199 John Hall Male M
200 Jonathan Hamill Elvet Striders Male M40
201 Paul Hamilton Male M40
202 Christine Hann Female F
203 Bruce Hardy Derwent AC Cockermouth Male M40
204 Jill Harland Stocksfield striders Male M40
205 Ben Harper Carlisle Tri Club Male M40
206 Leman Harris Onelife Racing Male M50
207 Bev Harrison SeafRUNt Smilers Female F50
208 Graham Harrison Saltwell Harriers Male M50
209 Andrew Hartley Male M40
210 Marion Hartness Female F40
211 Mike Harvey North Shields Poly Male M40
212 Leonie Hayler Tynedale Harriers Female F40
213 Nicola Hearn Female F40
214 Debra Hedley Rothbury runners Female F40
215 Aileen Henderson Sedgefield Harriers Female F40
216 Elaine Henderson Tyne bridge harriers Female F40
217 Ted Henderson N/a Male M40
218 Andrew Hewitt Ashington Hirst Running Club Male M40
219 Sandrine Hewitt Aycliffe Running Club Female F40
220 John Heywood Aycliffe Running Club Male M40
221 Andy Heywood Lions running community Male M
222 Peter Higgins Male M40
223 Michael Hildreth Saltwell Harriers Male M50
224 Hannah Hill St bees triers Female F40
225 Colleen Hind Stocksfield Striders Female F40
226 Maria Hindmarsh Stocksfield Striders Female F40
227 Philip Hindmarsh Stocksfield Striders Male M50
228 Laura Hinds Run Fit Hartlepool Female F
229 Michael Hodgkiss Stockton Striders Male M40
230 David Hodgson Elswick Harriers Male M50
231 Ian Hodson-Fraser Washington Running Club Male M40
232 Tracy Hogg Female F40
233 Gordon Hoggins Male M40
234 Victoria Holliday Female F40
235 Richard Holloway Boulmer Male M40
236 Mark Holmes BodyFit Cumbria Running Club Male M50
237 Sarah Holmes None Female F
238 Lorna Hook Female F50
239 Shirley Horner Run North Tyneside Female F50
240 Tara Horner Sunderland Strollers Female F40
241 Michaela Horniman Darlington Triathlon Club Female F40
242 Richard Horniman Darlington Triathlon Club Male M40
243 Denise Howie BodyFit Cumbria Female F50
244 Jeff Hudson Male M50
245 Richard Hudson Elswick Harriers Male M50
246 Martin HugHes Penistone footPathrunners and athletic club Male M60
247 Susan Hughes Nine Female F40
248 Chris Hull ELSWICK HARRIERS Male M40
249 Julie Hunter Female F40
250 Michael Hunter Male M50
251 Tracy Hunter Female F50
252 Zoe Hunter Female F
253 Ian Hutchinson Derwent valley trail runners Male M40
254 Jill Innes N/a Female F40
255 Stuart Isherwood Lions Running Community Male M60
256 Sam James None Male M
257 Bernie James Blaydon Harriers Female F40
258 Ric Jaques Male M50
259 Nicole Jefford Troon tortuses Female F40
260 John Jobson Derwent Valley Trail Runners Male M50
261 Jackie Johnson Run Eat Sleep South Shields Female F40
262 Julia Johnson Penistone footPath runners and a\c Female F50
263 David Johnston Male M50
264 Paul Johnston Red Kite Runners Male M50
265 Vicky Johnston St Bees Triers Female F40
266 Richard Johnstone Male M40
267 Adam Jones Tyne Bridge Harriers Male M40
268 Sarah Juliff Blackhill Bounders Female F
269 Mark Kearney Elvet Striders Male M40
270 Deb Kelly Female F50
271 Deb 18/12/196 Kelly Female F50
272 Janice Kelly Run Peterlee Female F50
273 Liam Kennedy Red Kites Runners Club Male M
274 Richard Kent Allen Valley Striders Male M50
275 Dave Kidd Lonely Goat RC Male M
276 Alison Kidger South ShieldS harrierS Female F50
277 Kenneth Kidger South ShieldS harrierS Male M60
278 Paul King Male M
279 Jill Kinghorn Stocksfield Striders Female F50
280 John Kingston Male M40
281 Fiona Kirkaldy Female F50
282 Suzanne Kyle Red Kite Runners Female F40
283 Josh Laidler Male M
284 Wayne Laird Male M40
285 Jodie Laird Northern Fells Running Club Female F
286 Andrew Lake Male M
287 Emma Lane Blaydon Harriers and Athletics Club Female F40
288 Gary Lang Thorne Twilight Trotters Male M40
289 Kyle Laurie Carlisle tri club Male M
290 Lisa Lawson Derwent Valley Running Club Female F40
291 Julie Leath Blaydon Harriers Female F40
292 Gary Leonard Male M40
293 Maria Lindsay Sunderland strollers Female F50
294 Phil Lingwood Washington Running Club Male M50
295 Fiona Little Blackpool Wyre & Fylde Athletics Club Female F50
296 Graeme Lloyd Springwell park Male M60
297 Jo Lloyd Run Peterlee Female F40
298 Jonny Lowe Male M40
299 Lee Lowis Carlisle Tri Club Male M40
300 Joanne Lucking Ponteland Runners Female F40
301 Robert Lukaszewicz Male M
302 Philip Luke Male M40
303 Claire Lumb Evenwood Road Runners Female F40
304 Teresa Lumsdon Female F40
305 David Lydall Claremont Road Runners Male M50
306 Clare Lynch Silky Striders Female F40
307 Matt Lynch Derwent AC Male M40
308 Ailsa Mackay Male M
309 Avril Mackay Female F50
310 Peter Majer Male M40
311 John Manley Male M60
312 Hayley Manning Female F40
313 Robert Mansfield Lions Running Community Male M40
314 Xena Marshall Heaton Harriers Female F40
315 Heidi Martin CFR Female F
316 Mary Martin Claremont road runners Female F60
317 Andrew Martindale Northern Fells Running Club Male M50
318 Gareth Mason Male M
319 Sarah Mason Derwentside athletics club Female F
320 Robert Massey Blackpool Wyre & Fylde AC Male M70
321 Graham Mather Running Ninja Male M40
322 Deborah Matthews Female F
323 Natalie McCarron Cumberland AC Female F
324 Harvey McConnell Aurora Harriers Male M50
325 Craig McCulloch Male M
326 Jennifer Mcdonald Blaydon harriers Female F40
327 Neil McDonald Male M50
328 Gillian McDougall Border Reivers Female F40
329 Andrew Mcglashan Derwent valley trail runners Male M40
330 Clare McGlasson St bees triers Female F
331 Miriam McGregor Female F
332 Alex McGuffie Male M40
333 Clare Mckitterick Claremont road runners Female F40
334 Stewart Mcnicholl Male M40
335 Sophie Mcphillips Run peterlee Female F
336 Rachel Merrix Red Kite runners Female F50
337 Beverley Miles These Girls Can Run Female F40
338 Joe Minniss Male M
339 Joanna Mitchell Stocksfield Striders Female F40
340 Ben Mitchell Ryton Tri Club Male M40
341 Paul Mitchison Washington running club Male M
342 Joanne Monarch Female F50
343 Dave Moor Male M50
344 Tracy Moor Loftus and Whitby Female F40
345 Danny Mortimer Horwich RMI Harriers Male M40
346 Michelle Mortimer Horwich RMI Harriers Female F
347 Jane Morton Stocksfield Striders Female F50
348 Simon Mulvaney Male M
349 Wendy Navin Cumberland AC Female F40
350 Adele Naylor Female F
351 Ian Naylor Male M50
352 Alison Nesbitt Red kite runners Female F50
353 Daniel Nettle Elswick Harriers Male M40
354 Jake Newby Male MU18
355 Vicky Newby Female F40
356 Andy Newing Male M
357 Natasha Newson North Shields Polytechnic Female F
358 Louise Newton Stocksfield Striders Female F
359 Claire Nicholson Derwent Valley Running Club Female F
360 Kat Nicholson Blaydon harriers Female F40
361 Keith Nicholson Castle Tri Male M40
362 Willow Nicholson Running Ninjas Female F50
363 Nicola Nicholson Stocksfield striders Female F40
364 Debbie Noble Run Peterlee Female F50
365 Claire O’maLley Female F
366 Janet Oliver Tynedale harriers Female F60
367 Helen Ormerod-Pateman Red Rose Road Runners Female F
368 Jacqueline Otieno Female F40
369 Janet Palmer Claremont Road Runners Female F60
370 Michael Palmer Male M
371 Huw Parry North Shields Polytechnic Male M50
372 Ben Pasfield Male M40
373 Jules Pearson Tynedale Harriers Female F40
374 Michael Pearson N/a Male M50
375 Andrew Pennington Derwent valley running club Male M50
376 Sonia Percival Newcastle Frontrunners Female F40
377 Ian Perry Male M40
378 Nicola Perry Blaydon Harriers & AC Female F40
379 Luke Plunkett Male M50
380 Rebecca Pottinger Birtley Ac Female F
381 Jane Potts Female F40
382 Matt Potts Male M
383 Tony Pratt Male M50
384 Mandy Preece Sunderland Strollers Female F
385 Joanne Pritchard Female F40
386 Claire Purcell Red Kite Runners Female F40
387 Richard Purdy Derwent valley running club Male M40
388 Jo Rathbone Rathbone North Shields Poly Female F40
389 John Rawling Male M50
390 John Reason Blackpool Wyre and Fylde Athletics Club Male M60
391 Simon Reason Blackpool Wyre and Fylde Athletics Club Male M
392 Jamie Reed Male M40
393 Mel Reed Elswick Harriers Male M60
394 Andrea Reese Darlington Harriers Female F50
395 Ann Revell Female F50
396 Stephen Reynolds Red Kite Runners Male M50
397 Karen Richardson Female F50
398 Neal Richardson Tynebridge Male M50
399 Susan Richardson St Bees Triers Female F50
400 Susan Rigg Quakers Female F50
401 Mike Robbins Billingham Marsh House Harriers Male M40
402 Alan Roberts Lonely Goats RC Male M40
403 Martyn Roberts Male M50
404 Jake Robinson Male M
405 Phill Robinson Male M40
406 Mandy Roche Sunderland Harriers Female F40
407 Debbie Rodden Female F40
408 Allison Rolfe Female F50
409 Jim Ross Elswich harriers Male M50
410 John Ross Alnwick hArriers Male M60
411 Karen Routledge Elswick Female F60
412 Vicky Rowson North Shields Poly Female F40
413 Ian Rudge Shildon R&A club Male M40
414 Elaine Rudman Blaydon Harriers and Athletics Club Female F50
415 Marc Runkee Derwent Valley Running Club Male M40
416 Mark Russell Stocksfield Striders Male M40
417 Doug Rutherford Sunderland Strollers Male M40
418 Alexandrea Rzepecki Female F
419 Christopher Sainter Male M
420 Deborah Sayer These Girls Can Run Female F40
421 Stephen Sayer Wallsend harriers and athletic club Male M40
422 Simon Scarr Blackpool Wyre & Fylde Athletics Club Male M50
423 Sebastian Schmalz N/a Male M
424 Gemma Scott Blaydon Harriers Female F
425 Loveness Scott UKA Female F
426 Jackie Scott Ripon Runners Female F40
427 Nadia Shaw Cumberland AC Female F
428 Judith Shotton Sunderland harriers Female F50
429 Michelle Shuttleworth St beeS trierS Female F40
430 Nick Siddall N/a Male M40
431 Louise Siddoway Stocksfield Striders Female F40
432 Caroline Sidery Lions Running Community Female F50
433 Howard Sidery Lions Running Community Male M60
434 Lyn Skelton Female F40
435 Marie Slack Claremont Road Runners Female F50
436 Joanne Sleeman Silky Striders Female F
437 Andrew Smith Uknetrunner Male M
438 Deborah Smith Sunderland Harriers & AC Female F50
439 Ian Smith Male M50
440 Ian Smith Harmeny AC Male M50
441 Laura Smith Orchard eagles running club Female F
442 Ian Southby Male M
443 Jason Spear Lions Running Community Male M50
444 Lynn Stephenson Female F
445 Karen Stewart Stocksfield Striders Female F
446 Karen Storey Prudhoe plodders Female F50
447 Ann Stuart Female F50
448 Louise Stubbings CFR Female F
449 Claire Surrey North Shields Polytechnic Club Female F40
450 Lorraine Syme-Smith Female F50
451 Will Taggart Male M40
452 Alex Tang Tynedale Harriers Male M
453 Chris Thomas Male M50
454 Matthew Thomas Male M
455 Peter Thomas Male M50
456 Victoria Thomas Blaydon Harriers Female F40
457 Lee Thompson Tri Northumberland Male M40
458 Harrison Thomson Male M
459 Andrew Thurm Vegan Runners UK Male M50
460 Tracy Thursby Stocksfield Striders Female F40
461 Rosemary Todhunter Allen Valley Striders Female F60
462 Craig Tonkin Blyth Running Club Male M
463 Jason Tuddenham Male M40
464 Andrew Turnbull N/A Male M40
465 Graham Turnbull Border Triathletes Male M40
466 Dave Turner Male M50
467 Susan Turner Red Kite Runners Female F
468 Cliff Veitch Male M50
469 Margaret Walke Allen valley Striders Female F60
470 David Walker Vegan Runners UK Male M50
471 Sharon Wall Derwent Athletics Female F40
472 Julia Waller Run Fit Hartlepool Female F50
473 Carrie Walton Female F
474 Stephanie Ward Redcar running club Female F
475 Wendy Waters Female F40
476 Vivienne Watson Female F50
477 William Watson Tynedale Harriers Male M40
478 Dave Watts Aurora Male M50
479 Gregor Wehrkamp Male M
480 Diana Weightman Alnwick Harriers Female F50
481 Dave Welby Male M40
482 Rachael Welby Female F40
483 Faye Westwood Female F
484 Alexandra Whapples Vocalink MasterCard Running Club Female F50
485 David Whapples Vocalink MasterCard Running Club Male M50
486 Chris Whitby Cumberland AC Male M50
487 Elaine White Denby Dale Athletics Female F40
488 Philip White Male M40
489 Jacquline Whittaker Aurora Harriers Female F50
490 Steve Whitwood Male M40
491 Julie Wilde Redkites Female F
492 John David Wilkie None Male M50
493 Anna Wilkinson Female F
494 DALE WILKINSON Sunderland Harriers Male M50
495 Kevin Wilkinson Redcar running club Male M40
496 Martin Wilkinson Derwent Valley Running Club Male M50
497 Simon Wilkinson Male M40
498 Julie Williams Wallsend harriers Female F40
499 Lennon Williams Male M
500 Michael Williams LABC Male M50
501 Tony Williams Darlington harriers Male M50
502 Shelby Williams Lions Running Community Female F40
503 Frank Wilson Leadgate Village running club Male M60
504 Linda Wilson Derwent valley trail runners Female F50
505 Paul Witty Male M
506 Darren Wood Sunderland Strollers Male M50
507 Katharine Wright Wallsend Harriers Female F
508 Andrew Yarnold Allen valley striders Male M
509 Alex Zeller Male M