RAF Spadeadam Half Marathon 2018

RAF Spadeadam Half Marathon 2018 - Results

NumberFirstnameLastnameClubTimePostionGenderGender
Postion
CategoryCategory
Postion
220 Steve Rankin 01:33:12.405 1 Male 1 M 1
142 Reece Jefferson 01:33:48.391 2 Male 2 M 2
84 Chris Dwyer Sunderland Strollers 01:34:40.733 3 Male 3 M 3
95 Peter Farnie Birtley Athletic 01:37:09.494 4 Male 4 M40 1
226 John Rippon Derwent valley trail runner s 01:38:54.965 5 Male 5 M50 1
212 Michael Pearson 01:40:43.143 6 Male 6 M50 2
58 Thomas Crainie 01:41:34.157 7 Male 7 M 4
258 Lisa Tang Tynedale Harriers 01:43:11.283 8 Female 1 F 1
36 Neale Bulbeck None 01:43:20.875 9 Male 8 M40 2
20 Daniel Bewick Washington Running Club 01:44:06.315 10 Male 9 M 5
152 John Kelly Washington 01:45:06.697 11 Male 10 M 6
222 Ben Rea 01:45:53.269 12 Male 11 M40 3
47 Chris Clarke Washington running club 01:46:41.989 13 Male 12 M40 4
86 Chris Eggett Northumberland Fell Runners 01:47:01.336 14 Male 13 M40 5
172 Dominic Martin Derwent Valley Trail Runners 01:47:46.569 15 Male 14 M40 6
211 Robin Pate Leven Las Vegas 01:48:01.054 16 Male 15 M40 7
16 Joanna Beckett Crook ac 01:48:25.231 17 Female 2 F 2
174 Andrew Martindale Northern Fells Running Club 01:48:32.186 18 Male 16 M50 3
215 Ivor Potter North Shields Polytechnic 01:48:44.032 19 Male 17 M40 8
40 Raymond Carmichael Sedgefield harriers 01:49:05.073 20 Male 18 M40 9
82 Lee Drummond Birtley ac 01:49:28.673 21 Male 19 M40 10
73 Steve Dickson Derwentside AC 01:49:54.394 22 Male 20 M40 11
103 Andy Fury North Shields Poly 01:51:08.512 23 Male 21 M 7
67 Christopher Davison Silky striders 01:51:14.315 24 Male 22 M 8
74 Steve Dobby Blyth Running club 01:51:51.714 25 Male 23 M40 12
260 Michael Teasdale Blackhill Bounders 01:51:55.898 26 Male 24 M 9
161 Mike Leonard Derwent Valley Running Club 01:52:09.773 27 Male 25 M40 13
105 Simon Ghey 01:53:43.175 28 Male 26 M40 14
66 Lisa Darby Sedgefield Harriers 01:54:52.240 29 Female 3 F40 1
176 Neil McDonald 01:55:07.292 30 Male 27 M50 4
96 Paul Feeley Derwent Valley Trail Runners 01:55:46.201 31 Male 28 M50 5
274 John Wandless 01:56:53.254 32 Male 29 M50 6
99 ROBERT FLETCHER Nil 01:57:14.650 33 Male 30 M50 7
300 Paul Young Blaydon Harriers 01:57:18.830 34 Male 31 M50 8
88 Jeremy Ellman 01:57:26.066 35 Male 32 M60 1
288 Julie Williams Wallsend Harriers 01:57:34.427 36 Female 4 F40 2
4 Robert Allfree Elvet Striders 01:58:11.471 37 Male 33 M40 15
112 Michael Graham Washington Running Club 01:58:20.778 38 Male 34 M 10
45 Jason Clark Tyne Bridge Harriers 01:58:23.836 39 Male 35 M 11
26 Kim Bluck Tynedale Harriers 02:00:08.526 40 Female 5 F40 3
228 Phill Robinson 02:00:36.223 41 Male 36 M40 16
247 Richard Slack Claremont Road Runners 02:00:45.011 42 Male 37 M50 9
15 Mark Beattie 02:01:35.848 43 Male 38 M50 10
225 Nicholas Riddell 02:01:40.548 44 Male 39 M40 17
180 David Mckenna 02:01:55.317 45 Male 40 M40 18
295 Darren Wood Sunderland Strollers 02:02:04.820 46 Male 41 M40 19
50 Mark Cockerell Billingham Marsh House Harriers 02:02:20.401 47 Male 42 M40 20
85 Paul Edwin Tynedale Harriers & AC 02:02:37.202 48 Male 43 M40 21
119 Jonathan Hamill Elvet Striders 02:02:40.648 49 Male 44 M40 22
32 Simon Bright Stocksfield Striders 02:02:43.838 50 Male 45 M40 23
100 Andrew Foster Durham City Harriers 02:03:15.422 51 Male 46 M 12
8 Stephen Ball Tweed Striders 02:03:23.082 52 Male 47 M50 11
98 Iain Fenwick Tri Northumberland Triathlon Club 02:03:54.998 53 Male 48 M40 24
245 Karen Singleton Tri Northumberland 02:04:01.732 54 Female 6 F50 1
165 Lee Lowis Carlisle Tri Club 02:04:08.470 55 Male 49 M40 25
190 Ben Mitchell Ryton Tri Club 02:04:13.164 56 Male 50 M40 26
269 Craig Tonkin Blyth Running Club 02:04:24.138 57 Male 51 M 13
192 Paul Mitchison Washington running club 02:04:34.449 58 Male 52 M 14
297 David Wotton Claremont road runners 02:04:48.990 59 Male 53 M40 27
255 Gyles Surman 02:05:03.896 60 Male 54 M40 28
270 Jason Tuddenham 02:05:57.613 61 Male 55 M40 29
216 Helene Pratt Crook and district 02:07:10.199 62 Female 7 F40 4
204 Scott Nichol Carlisle Tri Club 02:07:13.831 63 Male 56 M 15
64 Lee Daglish 02:07:39.005 64 Male 57 M 16
284 Carl Wilkie 02:07:44.728 65 Male 58 M 17
153 Liam Kennedy Red Kite Runners Club 02:07:59.624 66 Male 59 M 18
266 Keith Tilmouth Washington Running Club 02:08:57.495 67 Male 60 M40 30
292 Rob Wilson Birtley AC 02:09:00.640 68 Male 61 M40 31
144 Nina Jensen CLAREMONT ROAD RUNNERS 02:09:54.294 69 Female 8 F40 5
256 Kathryn Sygrove Elvet Striders 02:09:58.562 70 Female 9 F50 2
113 Simon Graham 02:10:02.695 71 Male 62 M 19
224 Neil Richmond 02:10:15.821 72 Male 63 M50 12
130 John Heywood Aycliffe Running Club 02:10:32.096 73 Male 64 M40 32
76 Hayley Dobinson 02:11:06.359 74 Female 10 FU18 1
241 Nicola Shaverin Saltwell Harriers 02:12:03.577 75 Female 11 F40 6
164 Mike Lowes Saltwell Harriers 02:12:06.570 76 Male 65 M50 13
83 Steve Duggan 02:12:17.262 77 Male 66 M40 33
289 Dave Wilson 02:12:27.379 78 Male 67 M 20
147 Adrian Jones 02:12:42.477 79 Male 68 M40 34
287 Jamie Williams 02:13:58.474 80 Male 69 M 21
46 Tricia Clark NFR 02:14:25.070 81 Female 12 F50 3
202 Ian Naylor 02:14:28.063 82 Male 70 M40 35
286 Martin Wilkinson Derwent Valley Running Club 02:14:31.062 83 Male 71 M50 14
10 Heather Barrass Blyth 02:14:41.668 84 Female 13 F40 7
109 Iain Girard Darlington harriers 02:14:46.472 85 Male 72 M40 36
2 Ross Airey None 02:14:51.581 86 Male 73 M 22
42 David Case 02:15:29.630 87 Male 74 M 23
290 Linda Wilson Derwent Valley Trail Runners 02:15:33.898 88 Female 14 F50 4
177 Jennifer McDonald Blaydon harriers 02:16:06.957 89 Female 15 F40 8
34 Sue Browning Blyth running Club 02:16:32.545 90 Female 16 F40 9
150 Adam Kelly 02:16:36.688 91 Male 75 M 24
170 Peter Majer 02:16:40.834 92 Male 76 M40 37
114 Eric Green Elvet striders 02:16:48.538 93 Male 77 M50 15
239 Tracey Scott Crook and District AC 02:17:18.108 94 Female 17 F50 5
6 Sid Astbury 02:17:21.197 95 Male 78 M60 2
285 John Wilkie No 02:17:28.451 96 Male 79 M50 16
282 Phil White No 02:17:32.594 97 Male 80 M40 38
24 Paul Blackett Blyth running club 02:18:00.681 98 Male 81 M40 39
236 Stephen Sayer Wallsend harriers 02:18:11.799 99 Male 82 M40 40
43 Jane Charteries Jog on the tyne 02:18:14.815 100 Female 18 F40 10
154 Viki Kent-Carlile Carlisle tri 02:18:34.407 101 Female 19 F40 11
175 David Mason Carlisle tri club 02:18:37.413 102 Male 83 M40 41
196 Peter Moralee Orchard Eagles Running Club 02:18:40.405 103 Male 84 M40 42
206 Debbie Noble Run Peterlee 02:18:59.004 104 Female 20 F50 6
12 Louise Barrow Elvet Striders 02:19:27.594 105 Female 21 F 3
48 Nicole Clarke Washington running club 02:20:01.220 106 Female 22 F 4
7 Dane Baker 02:20:14.852 107 Male 85 M 25
11 Colin Barron Wigton road runners 02:20:25.478 108 Male 86 M40 43
281 Kirsty West Saltwell Harriers 02:20:47.108 109 Female 23 F40 12
235 Lisa Sample Elvet striders 02:21:28.244 110 Female 24 F 5
168 Andrew Lumley Aycliffe Running Club 02:21:33.511 111 Male 87 M40 44
166 Joanne Lucking Ponteland Runners 02:21:36.393 112 Female 25 F40 13
238 Jackie Scott Ripon Runners 02:22:00.493 113 Female 26 F40 14
13 Kathleen Batty Northern Fells Running Club 02:22:11.471 114 Female 27 F 6
126 Nicola Hearn 02:22:26.082 115 Female 28 F40 15
57 Beverley Corner 02:22:29.097 116 Female 29 F50 7
227 Claire Robinson 02:23:10.215 117 Female 30 F40 16
162 Phil Lingwood Washington Running Club 02:23:34.840 118 Male 88 M50 17
217 Andrew Pringle 02:23:51.973 119 Male 89 M50 18
232 Mark Russell Stocksfield Striders 02:24:00.599 120 Male 90 M40 45
71 Alison Dennis Stocksfield Striders 02:24:03.611 121 Female 31 F50 8
123 Victoria Harris 02:24:25.784 122 Female 32 F 7
250 Derek Snowdon Hartlepool Burn Road Harriers 02:24:38.364 123 Male 91 M40 46
131 Cathy Hogan 02:24:44.981 124 Female 33 F 8
237 Richard Schorah Sunderland strollers 02:24:49.456 125 Male 92 M40 47
19 John Bewick Washington Running Club 02:24:56.074 126 Male 93 M60 3
221 HEATHER RATNAGE-BLACK 02:26:01.130 127 Female 34 F40 17
22 ALASTAIR BLACK Durham Fell Runners 02:26:05.269 128 Male 94 M 26
268 Janice Tissington 02:26:14.937 129 Female 35 F40 18
80 Garry Douglass Tyne Bridge Harriers 02:26:19.053 130 Male 95 M 27
116 Nicola Hadden The Silky Striders 02:26:26.668 131 Female 36 F 9
233 Doug Rutherford Sunderland Strollers 02:26:27.458 132 Male 96 M40 48
33 Paula Brown 02:26:27.568 133 Female 37 F40 19
149 Chris Kell Blyth RC- non UKA affiliated 02:26:52.265 134 Male 97 M50 19
137 Nigel Howitt Blyth RC 02:26:56.693 135 Male 98 M40 49
79 Victoria Douglass Tyne Bridge Harriers 02:26:59.696 136 Female 38 F 10
17 Gillian Bell Tynedale Harriers 02:27:38.663 137 Female 39 F40 20
279 Dave WELBY 02:27:44.276 138 Male 99 M40 50
163 Fiona Little Runmums 02:27:49.902 139 Female 40 F40 21
62 Deborah Curle RunMums Carlisle 02:27:58.620 140 Female 41 F50 9
37 Brian Burdon Darlington Harriers 02:28:43.428 141 Male 100 M60 4
218 Christopher Pringle 02:28:48.019 142 Male 101 M 28
169 Diana Maiden N/A 02:29:10.483 143 Female 42 F40 22
117 Alice Hadley 02:29:28.089 144 Female 43 F 11
246 Marie Slack Claremont Road Runners 02:29:40.205 145 Female 44 F50 10
106 Ian Gibson Tynedale Harriers 02:29:44.350 146 Male 102 M50 20
298 Sarah Wright Eden Runners 02:30:10.196 147 Female 45 F40 23
14 Karl Baxter Ashington Hirst Running Club 02:30:13.062 148 Male 103 M50 21
283 David Wigham None 02:30:16.062 149 Male 104 M60 5
77 Corrinne Dockwray Run Eat Sleep South Shields 02:30:41.195 150 Female 46 F40 24
132 Victoria Holliday Blaydon Harriers and Athletic Club 02:31:40.161 151 Female 47 F40 25
183 Bruce McNeill Bingley Harriers & AC 02:32:03.274 152 Male 105 M40 51
184 Caroline McNeill Bingley Harriers & AC 02:32:05.110 153 Female 48 F40 26
54 Paul Connelly Washington Running Club 02:32:17.741 154 Male 106 M 29
111 Hilary Graham Tynedale Harriers 02:32:29.851 155 Female 49 F60 1
173 Mary Martin Claremont Road Runners 02:32:39.210 156 Female 50 F60 2
25 Robyn Blanks 02:32:42.215 157 Female 51 F 12
124 Joe Hartshorne 02:32:45.192 158 Male 107 M 30
230 Allison Rolfe 02:32:52.666 159 Female 52 F50 11
87 Lee Donna Elder Ashington Hirst Running club 02:33:00.786 160 Female 53 F40 27
257 Malcolm Sygrove Elvet Striders 02:34:13.845 161 Male 108 M50 22
56 Louise Cordes 02:34:16.848 162 Female 54 F40 28
219 Steven Proud Tri Northumberland 02:34:19.856 163 Male 109 M40 52
146 Jackie Johnson Run Eat Sleep South Shields 02:34:24.984 164 Female 55 F40 29
1 Chris Addison 02:34:29.114 165 Male 110 M40 53
143 Nicky Jeffrey Tynedale Harriers 02:34:54.072 166 Female 56 F50 12
93 Lesley Falkous Blyth Running Club 02:35:01.779 167 Female 57 F40 30
55 Tina Corah Darlington Harriers & AC 02:36:15.244 168 Female 58 F50 13
277 Kim Watson Hartlepool burn road harriers 02:36:30.373 169 Female 59 F40 31
31 Joanne Brannen Washington 02:36:32.210 170 Female 60 F40 32
194 Diane Moore Run Mummy Run 02:36:46.873 171 Female 61 F50 14
199 Claire Mumford Birtley AC 02:36:51.112 172 Female 62 F40 33
3 Mike Aitken 02:36:58.307 173 Male 111 M40 54
27 Kenneth Boughey Durham City Harriers 02:37:12.432 174 Male 112 M50 23
81 Jane Dowsett Elvet Striders 02:38:23.651 175 Female 63 F50 15
299 Jill Young Elvet Striders 02:38:26.660 176 Female 64 F 13
179 Debbie McFarland Team coco 02:38:29.672 177 Female 65 F 14
107 Martin Gibson 02:38:40.695 178 Male 113 M 31
140 Corrina James Durham Tri Club 02:38:44.849 179 Female 66 F40 34
125 Judith Haythornthwaite NA 02:38:47.861 180 Female 67 F 15
276 Mel Warwick DH Runners 02:38:50.716 181 Female 68 F 16
234 Leanne Salem Claremont road runners 02:38:53.723 182 Female 69 F 17
44 Danielle Clark Darlington Harrier's 02:39:40.179 183 Female 70 F 18
65 Graham Darby Sedgefield Harriers 02:39:43.276 184 Male 114 M40 55
189 Lynne Michelson Derwent valley trail runners 02:40:44.387 185 Female 71 F50 16
110 Stuart Gordon Blackhill Bounders 02:40:49.007 186 Male 115 M50 24
223 Andrea Reese Darlington Harriers 02:40:50.835 187 Female 72 F40 35
251 David Sore Washington Running Club 02:40:53.845 188 Male 116 M40 56
207 Sean O'bO'Br Washington running club 02:41:19.177 189 Male 117 M40 57
272 Tomas Urban 02:41:47.035 190 Male 118 M40 58
259 Charlie Taylor Unnatached 02:42:21.741 191 Male 119 M60 6
89 Lucia Ellman Tynedale harriers 02:42:37.374 192 Female 73 F50 17
248 Christine Smith Sunderland Strollers 02:42:51.994 193 Female 74 F40 36
18 Darren Benson 02:43:26.125 194 Male 120 M40 59
30 Lennie Bramley 02:44:00.753 195 Male 121 M40 60
301 Lisa Young Saltwell harriers 02:45:00.853 196 Female 75 F40 37
156 Craig Kingston Derwent Valley Trail Runners 02:46:37.334 197 Male 122 M40 61
275 Gemma Wandless 02:46:40.198 198 Female 76 F 19
9 Emma Barnett 02:46:41.992 199 Female 77 F 20
72 Phil Derry 02:46:47.120 200 Male 123 M60 7
60 Matthew Crow Elvet striders 02:46:59.220 201 Male 124 M 32
138 Linda Hull Darlington Tri 02:47:49.689 202 Female 78 F50 18
5 Kate Almond 02:48:00.311 203 Female 79 F50 19
39 Stephanie Carlyle Na 02:48:32.455 204 Female 80 F40 38
155 Sarah Kidd Rothbury Runners 02:48:36.486 205 Female 81 F40 39
214 Stacey-Anne Pope 02:48:41.019 206 Female 82 F 21
118 Stuart Hadley 02:49:24.131 207 Male 125 M40 62
133 Fee Holloway Durham Harriers 02:52:02.227 208 Female 83 F40 40
115 Gillian Green Elvet striders 02:52:31.357 209 Female 84 F50 20
264 Judith Thompson Tweed Striders 02:53:00.000 210 Female 85 F40 41
263 Colin Thompson Tweed Striders 02:53:03.011 211 Male 126 M50 25
186 Jessica Merryfield 02:55:19.833 212 Female 86 F 22
203 Louise Newton Stocksfield Striders 02:55:35.964 213 Female 87 F 23
197 Jane Morton Stocksfield Striders 02:55:40.107 214 Female 88 F40 42
253 Karen Storey Stocksfield striders 02:55:44.115 215 Female 89 F40 43
294 Christine Wiseman 02:56:52.717 216 Female 90 F40 44
278 Helen Weatherall Run peterlee 02:56:58.468 217 Female 91 F40 45
178 Gillian McDougall Border Reicers 02:58:30.548 218 Female 92 F40 46
195 Sirka Moore 03:00:32.266 219 Female 93 F40 47
198 Simon Mulvaney 03:01:44.540 220 Male 127 M 33
151 Deb Kelly None 03:03:53.569 221 Female 94 F50 21
201 Adele Naylor 03:04:05.695 222 Female 95 F 24
158 David Lathan Red Kite Runners 03:04:12.056 223 Male 128 M 34
92 Catherine Fairlam N/A 03:05:40.775 224 Female 96 F40 48
68 Katie Davison South Shields 03:06:19.553 225 Female 97 F 25
135 Karen Hooper Team Coco 03:06:25.765 226 Female 98 F40 49
188 Karen Metters Elvet striders 03:06:46.386 227 Female 99 F40 50
261 Helen Thomas Elvet Striders 03:06:49.093 228 Female 100 F40 51
293 Yvonne Wilson Saltwell Harriers 03:09:48.984 229 Female 101 F50 22
134 Lorna Hook 03:11:45.832 230 Female 102 F50 23
41 Rachel Carr Ashington Hirst Running Club 03:12:07.017 231 Female 103 F 26
70 Wayne Davison Sunderland strollers 03:12:11.643 232 Male 129 M40 63
75 Andrew Dobinson Sunderland strollers 03:12:14.505 233 Male 130 M40 64
69 Sarah Davison Silky striders 03:12:16.335 234 Female 104 F 27
181 Les Mckenzie 03:12:20.462 235 Male 131 M 35
59 Colin Crow 03:12:23.617 236 Male 132 M40 65
249 Deborah Smith Sunderland Harriers & AC 03:12:25.518 237 Female 105 F50 24
193 Joanne Monarch 03:12:27.354 238 Female 106 F50 25
121 Christine Hann 03:12:30.369 239 Female 107 F 28
262 Victoria Thomas Blaydon Harriers 03:13:26.978 240 Female 108 F 29
29 Tracy Bowers Blaydon Harriers 03:13:29.983 241 Female 109 F40 52
78 Nicola Dodds Blaydon Harriers 03:13:32.986 242 Female 110 F40 53
120 Sarah Hanlon Tynedale harriers 03:15:03.554 243 Female 111 F40 54
244 Marcella Shone 03:15:22.835 244 Female 112 F50 26
208 Susan O'Donnell Run Peterlee 03:21:19.420 245 Female 113 F50 27
52 Martin Colborn Run Peterlee 03:21:22.591 246 Male 133 M40 66
97 Craig Felton Run Peterlee 03:26:00.143 247 Male 134 M 36
167 Claire Lumb Evenwood road runners 03:28:24.924 248 Female 114 F40 55
148 Sarah Juliff Blackhill Bounders 03:28:30.552 249 Female 115 F 30
51 Lesley Cogger-Berry Takeley Running Group 03:37:08.220 250 Female 116 F50 28
160 Ian Lennard Trail Running Association 03:37:15.436 251 Male 135 M40 67
302 Fiona Kirkaldy 03:37:17.006 252 Female 117 F50 29