Wooler Trail Half Marathon Results

Wooler Trail Half Marathon 2019 Results

You can sort multiple columns by pressing the shift key

NumberFirstnameLastnameClubTimePostionGenderGender
Postion
CategoryCategory
Postion
486 Sam Dunwell 01:49:42.562 1 Male 1 M 1
677 Clark Scott Gala Harriers 01:54:11.677 2 Male 2 M 2
418 David Best Blackhill Bounders 01:56:03.262 3 Male 3 M40 1
725 Russel Walsh 01:57:26.510 4 Male 4 M 3
555 Ian Hutchinson Derwent valley trail runners 02:03:25.985 5 Male 5 M40 2
542 Tim Hill Esk Valley Fell Club 02:03:50.368 6 Male 6 M50 1
652 Neil Purves 02:05:28.641 7 Male 7 M40 3
713 Denny Thompson 02:07:56.224 8 Male 8 M40 4
632 Marc Newby 02:12:32.896 9 Male 9 M 4
514 Ben Forster South Shields Harriers 02:14:04.166 10 Male 10 M 5
618 Craig Michael 02:17:23.937 11 Male 11 M40 5
670 Jason Ruck N/a 02:17:43.393 12 Male 12 M50 2
697 Kevin Steven South Shields harriers 02:19:08.001 13 Male 13 M 6
641 Leigh Owbridge Hartlepool Burn Road Harriers 02:19:59.523 14 Male 14 M40 6
448 Glenn Christie Darlington Triathlon Club 02:21:50.305 15 Male 15 M40 7
626 Michael Morgan 02:21:54.741 16 Male 16 M 7
442 Maria Catterall 02:22:03.046 17 Female 1 F 1
583 Glyn Lloyd 02:22:18.104 18 Male 17 M40 8
727 Viv Watson Freestyle fitness 02:22:21.257 19 Female 2 F 2
715 Simon Tibbitts Lonely Goats 02:25:00.294 20 Male 18 M40 9
532 John Hall 02:25:01.799 21 Male 19 M 8
605 Robert McCririck Norham Running Club 02:26:07.819 22 Male 20 M 9
447 Paul Chrisp Delamere Spartans 02:26:23.816 23 Male 21 M50 3
578 Simon Lawlor Hartlepool Burn Road Harriers 02:26:27.459 24 Male 22 M40 10
625 Peter Morgan 02:26:59.241 25 Male 23 M 10
709 Ian Taylor Lostock AC 02:27:48.204 26 Male 24 M50 4
508 Maddy Fisher Evenwood Road Runners 02:28:49.004 27 Female 3 F 3
554 Barry Huitson 02:29:12.468 28 Male 25 M 11
466 John Darby Scrambled Leggs 02:29:54.668 29 Male 26 M40 11
629 David Morrow Jarrow and Hebburn 02:30:15.661 30 Male 27 M40 12
429 David Brown 02:30:24.424 31 Male 28 M 12
474 Andrew Dickson 02:30:35.744 32 Male 29 M 13
711 Paul Taylor Elswick Harriers 02:30:39.898 33 Male 30 M 14
651 MATTHEW PRATT 02:30:45.634 34 Male 31 M 15
517 Diego Garcia-Mejuto Derwent Valley Trail Runners 02:30:53.433 35 Male 32 M 16
513 Matt Forrest Derwent Valley Running Club 02:31:30.863 36 Male 33 M40 13
501 Mark Evans Middlesbrough & Cleveland harriers 02:31:36.488 37 Male 34 M50 5
544 Steve Hirst 02:31:36.804 38 Male 35 M50 6
612 Jessica Mcmullan Roundhay runners 02:31:49.163 39 Female 4 F40 1
489 Jon Dyke 02:35:00.698 40 Male 36 M40 14
723 Edward Wainwright 02:36:29.912 41 Male 37 M 17
482 Lindsay Dun Gala Harriers 02:36:35.556 42 Female 5 F50 1
704 David Tague Washington 02:37:52.020 43 Male 38 M40 15
568 Craig Kilday 02:37:52.189 44 Male 39 M40 16
749 Steven Major Team Trail Outlaws 02:38:32.597 45 Male 40 M40 17
515 Stephen Michael Foster 02:39:02.484 46 Male 41 M 18
557 Paul Instone 02:40:09.526 47 Male 42 M40 18
621 Paul Mitchell Sunderland strollera 02:40:21.784 48 Male 43 M 19
743 David Wright 02:40:45.428 49 Male 44 M50 7
613 Michael McNally Jarrow and Hebburn AC 02:41:35.158 50 Male 45 M50 8
521 Joanne Gilfillan Jed Joggers (Jog Scotland) 02:41:54.702 51 Female 6 F 4
574 David Lambert 02:41:59.823 52 Male 46 M40 19
642 Huw Parry North Shields Poly 02:42:13.348 53 Male 47 M50 9
617 Glen Mcwilliams 02:42:34.207 54 Male 48 M50 10
572 Josie Knowles 02:42:57.706 55 Female 7 F 5
556 William Hutchison 02:43:11.028 56 Male 49 M 20
573 Catherine Kwella Edinburgh Frontrunners 02:43:15.316 57 Female 8 F 6
551 Garry Hoyle 02:43:56.379 58 Male 50 M 21
400 Joanne Adamson Heaton Harriers 02:46:13.969 59 Female 9 F 7
730 Gary Webster Knaresborough striders 02:47:14.487 60 Male 51 M 22
688 Andrew SMITH 02:48:17.111 61 Male 52 M40 20
453 Scott Clelland Wallsend Harriers 02:49:08.038 62 Male 53 M40 21
479 Michelle Douglas Tweed Striders 02:49:27.353 63 Female 10 F50 2
427 Paul Brothwood Tweed Striders 02:49:31.174 64 Male 54 M50 11
417 Jessica Berta 02:49:53.298 65 Female 11 F 8
423 Jason Bland 02:50:34.202 66 Male 55 M 23
695 Mel Steer Alnwick Harriers 02:51:45.218 67 Female 12 F50 3
569 Jed J Kilday 02:52:07.040 68 Male 56 MU18 1
570 Helen Kipling Derwent valley trail runners 02:53:50.141 69 Female 13 F50 4
467 Kate Darlow Gala Harriers 02:55:32.515 70 Female 14 F40 2
491 Claire Earle Hartlepool Burn Road Harriers 02:55:36.751 71 Female 15 F40 3
461 Gavin Curley 02:55:36.901 72 Male 57 M40 22
571 Fiona Kirkaldy 02:55:43.535 73 Female 16 F50 5
546 Rosie Hogg 02:55:48.554 74 Female 17 F40 4
457 Kate Comins Gala Harriers 02:56:19.454 75 Female 18 F40 5
408 Michael Armstrong 02:56:19.877 76 Male 58 M 24
523 Simon Graham Elvet Striders 02:56:57.803 77 Male 59 M 25
734 Paul Whillis 02:56:57.990 78 Male 60 M40 23
500 Ellie Evans 02:57:18.428 79 Female 19 F 9
403 John Anderson 02:58:06.259 80 Male 61 M60 1
703 Greg Swinbourne 02:58:07.504 81 Male 62 M50 12
468 Iain Davidson 02:58:15.110 82 Male 63 M 26
524 PETER GRANT N/A 02:58:31.429 83 Male 64 M40 24
585 Lee Longstaff 02:58:39.211 84 Male 65 M50 13
664 David Robinson 02:58:47.944 85 Male 66 M40 25
577 Angela Lawlor Hartlepool Burn Road Harriers 02:59:18.692 86 Female 20 F40 6
436 Antony Cairns 02:59:33.110 87 Male 67 M40 26
741 Mike Wood 02:59:45.556 88 Male 68 M50 14
431 Nick Brown 03:00:06.434 89 Male 69 M40 27
469 Rebecca Davidson 03:00:30.989 90 Female 21 F40 7
411 Carol Bagshaw 03:00:54.289 91 Female 22 F50 6
412 Michael Bagshaw 03:00:58.432 92 Male 70 M 27
552 Angela Huddleston Unattached 03:01:17.277 93 Female 23 F60 1
531 Bill Hall None 03:01:28.299 94 Male 71 M50 15
717 David Tudbury Shropshire Shufflers 03:01:30.675 95 Male 72 M50 16
405 Paul Anderson West Lothian Triathlon 03:01:36.971 96 Male 73 M60 2
720 Anu Vaittinen 03:02:33.544 97 Female 24 F 10
663 Rich Roberts 03:02:35.540 98 Male 74 M50 17
445 Darren Chapman Darlington Tri 03:02:57.877 99 Male 75 M50 18
633 Daniel Nicholson Lonely Goat RC 03:02:59.049 100 Male 76 M 28
636 Lisa Nisbet Tweed striders 03:03:16.229 101 Female 25 F 11
416 Natalie Bell Elvet striders 03:03:20.728 102 Female 26 F 12
424 Marc Blane Lonely Goat RC 03:04:59.841 103 Male 77 M40 28
624 Eric Moore None 03:05:10.156 104 Male 78 M50 19
559 Milly Jerram 03:05:23.971 105 Female 27 F40 8
545 Phil Hockley 03:06:07.974 106 Male 79 M 29
594 Amelia Magistrali 03:06:09.816 107 Female 28 F 13
536 Jennifer Hardy Quakers RC 03:06:35.060 108 Female 29 F 14
509 Ian Fleming 03:07:17.330 109 Male 80 M40 29
644 Ian Perry 03:07:18.530 110 Male 81 M40 30
712 Amanda Tetlow 03:07:27.759 111 Female 30 F50 7
718 Jason Tuddenham 03:07:32.665 112 Male 82 M40 31
675 Daniel Saxon Lonely Goat 03:08:12.211 113 Male 83 M 30
537 Stuart Harland N/a 03:08:15.530 114 Male 84 M 31
452 Sarah Clarke North Sheilds Polytechnic 03:08:22.543 115 Female 31 F40 9
696 Andy Stephenson 03:08:56.931 116 Male 85 M 32
669 James Roy 03:09:23.816 117 Male 86 M 33
404 Mark Anderson Galavanters Jog Scotland 03:09:44.136 118 Male 87 M60 3
563 Zoee Jones 03:10:35.762 119 Female 32 F 15
502 Kris Fairest 03:10:38.959 120 Male 88 M 34
728 Nicholas Watt 03:10:42.051 121 Male 89 M40 32
456 Julie Collinson Wallsend Harriers 03:10:51.648 122 Female 33 F50 8
402 Robert Allfree Elvet Striders 03:10:58.034 123 Male 90 M40 33
582 Becks Lippe Elvet Striders 03:11:01.698 124 Female 34 F50 9
459 Alasdair Cook 03:11:11.853 125 Male 91 M 35
666 Tom Rogers 03:11:15.007 126 Male 92 M40 34
610 Karen McIndewar NoNe 03:11:18.190 127 Female 35 F40 10
567 Daniel Kershaw Falkland Trail Runners 03:11:22.622 128 Male 93 M40 35
449 Avril Clark Haddington Running club 03:11:58.407 129 Female 36 F50 10
781 Elaine Robinson Derwentside Valley trail runners 03:12:26.878 130 Female 37 F40 11
428 Darren Brown Hartlepool Runfit 03:12:28.873 131 Male 94 M40 36
484 Adele Dunn 03:12:44.234 132 Female 38 F40 12
611 Scott McMahon 03:12:59.354 133 Male 95 M40 37
590 Eleanor Mackenzie Edinburgh Running Network 03:13:11.736 134 Female 39 F50 11
470 Lucy Day Lonely Goat Running Club 03:13:12.115 135 Female 40 F 16
591 Fiona Mackenzie Edinburgh running network 03:13:23.089 136 Female 41 F50 12
604 Iain McCormick 03:13:43.423 137 Male 96 M40 38
603 Graham Mather Running Ninja 03:13:52.564 138 Male 97 M40 39
684 Eleanor Shotton Derwent Valley Running Club 03:14:20.458 139 Female 42 F40 13
415 Gillian Bell Tynedale Harriers 03:14:45.387 140 Female 43 F40 14
506 Kim Firstbrook Tynedale harriers 03:14:46.273 141 Female 44 F60 2
698 William Stewart 03:14:52.565 142 Male 98 M50 20
530 Joyce Guthrie Unattached 03:15:03.058 143 Female 45 F50 13
421 Susan Black Tynedale Harriers 03:16:05.190 144 Female 46 F50 14
519 Ian Gibson Tynedale Harriers 03:16:06.174 145 Male 99 M60 4
434 Fiona Bush RTC Warriors 03:16:20.015 146 Female 47 F 17
623 Chris Moore 03:17:01.075 147 Male 100 M 36
668 Grace Rowley Tynedale harriers 03:17:33.278 148 Female 48 F 18
639 Charlotte O'Brien 03:17:34.016 149 Female 49 F 19
433 Louise Burt 03:17:38.695 150 Female 50 F40 15
595 Suzanne Main Newcastle frontrunners 03:17:41.334 151 Female 51 F40 16
437 Kellie Campbell South Shields Harriers 03:17:42.975 152 Female 52 F40 17
564 David Kennedy Tyne Bridge Harriers 03:17:45.580 153 Male 101 M40 40
699 Rosie Stubbington 03:19:02.319 154 Female 53 F 20
414 Louise Barrow Elvet Striders 03:20:29.215 155 Female 54 F 21
413 Stephanie Barlow Elvet Striders 03:20:31.626 156 Female 55 F40 18
480 Neil Douthwaite Crook a.c 03:21:27.979 157 Male 102 M40 41
593 Scott Maddison 03:22:47.524 158 Male 103 M 37
619 Hannah Millar 03:23:02.343 159 Female 56 F 22
643 Keith Penman Washington running club 03:23:15.309 160 Male 104 M50 21
655 Carly Ramsey 03:23:32.015 161 Female 57 F 23
496 Paul Eggleston 03:23:43.242 162 Male 105 M50 22
592 Sarah Maddison These Girls Can Run 03:23:46.169 163 Female 58 F40 19
685 Jonathon Shotton 03:23:49.691 164 Male 106 M40 42
558 Caroline James 03:24:00.684 165 Female 59 F 24
602 Rob Masson Saltwell Harriers 03:24:08.073 166 Male 107 M40 43
526 Kate Grimsditch Jed Joggers 03:24:17.631 167 Female 60 F40 20
443 Claire Chadwick 03:24:28.841 168 Female 61 F40 21
600 Sarah Mason Derwentside athletics club 03:25:11.727 169 Female 62 F 25
656 Ruth Raynor Saltwell Harriers 03:25:27.204 170 Female 63 F 26
708 Holly Taylor Ware joggers 03:25:54.794 171 Female 64 F 27
678 Iain Scott 03:27:54.134 172 Male 108 M 38
465 Sarah Dalby 03:28:18.117 173 Female 65 F 28
719 Noel Urwin High Fells 03:28:23.138 174 Male 109 M50 23
588 Victoria Lowrie Morpeth Harriers 03:29:25.844 175 Female 66 F40 22
485 Michael Dunning 03:30:01.023 176 Male 110 M40 44
601 Michelle Masson Saltwell Harriers 03:30:17.503 177 Female 67 F40 23
645 Lisa Perry Saltwell Harriers 03:30:27.615 178 Female 68 F40 24
721 Claire Van Zwanenberg 03:30:40.514 179 Female 69 F 29
614 Stewart McNicholl 03:32:16.687 180 Male 111 M40 45
694 Anna Steer 03:33:23.668 181 Female 70 F40 25
512 Rachael Ford Elswick Harriers 03:33:24.560 182 Female 71 F 30
737 Julie Wilde Red kites 03:34:55.209 183 Female 72 F 31
742 Laura Woods Riverside Striders 03:35:09.539 184 Male 112 M 39
622 Lee Mitcheson Riverside Striders 03:35:09.801 185 Male 113 M40 46
671 Mark Russell Stocksfield Striders 03:38:26.228 186 Male 114 M40 47
560 Alan Johnson Washington 03:38:30.773 187 Male 115 M50 24
738 Jocelyn Wilkinson Run Peterlee 03:38:39.701 188 Female 73 F 32
426 Jo Brannen Washington Running Club 03:38:50.869 189 Female 74 F40 26
522 Katie Graham 03:40:24.641 190 Female 75 F 33
732 Diorbhail Wentworth 03:40:25.777 191 Female 76 F 34
667 Kayleigh Ross Washington running club 03:42:23.354 192 Female 77 F 35
690 Nicole Smith Washington Running Club 03:42:27.630 193 Female 78 F 36
691 Adele Snell Washington Running Club 03:42:28.299 194 Female 79 F 37
726 Kevin Wardlaw Unattached 03:43:07.571 195 Male 116 M60 5
736 Steve Whitwood 03:43:42.497 196 Male 117 M40 48
488 Stephen Duthie Washington Running Club 03:44:13.692 197 Male 118 M50 25
710 Mark Taylor Wallsend Harriers 03:48:03.966 198 Male 119 M 40
682 Doug Sharp 03:48:10.916 199 Male 120 M60 6
406 Steve Andrew Stroud Athletics District Association 03:49:02.077 200 Male 121 M50 26
589 Nicola Macdonald 03:49:25.445 201 Female 80 F40 27
701 Helen Sutherland 03:49:32.920 202 Female 81 F50 15
659 Karen Richardson 03:49:48.947 203 Female 82 F50 16
549 Shirley Horner 03:49:50.432 204 Female 83 F50 17
729 Helen Weatherall Run Peterlee 03:50:05.767 205 Female 84 F40 28
648 Stacey Pope 03:50:26.407 206 Female 85 F 38
435 Simon Butterworth Shildon RAC 03:50:55.917 207 Male 122 M40 49
649 Julie Poultney Swift-tees 03:50:57.665 208 Female 86 F60 3
533 Lynn Hanley Portobello Running Club 03:52:35.553 209 Female 87 F50 18
534 David Hanley None 03:52:36.046 210 Male 123 M50 27
520 Richard Giles 03:52:58.903 211 Male 124 M40 50
481 Jane Dowsett Elvet Striders 03:53:05.729 212 Female 88 F50 19
494 Lisa Edwards Team COCO 03:53:05.875 213 Female 89 F40 29
683 Lee Shephard Redcar Running Club 03:53:11.040 214 Male 125 M50 28
493 Chris Edwards Team COCO 03:53:13.996 215 Male 126 M40 51
733 Claire Westrope Spa Striders 03:54:30.836 216 Female 90 F40 30
653 Jackie Purvis Run peterlee 03:54:49.191 217 Female 91 F50 20
471 Debbie Defty Run peterlee 03:54:52.589 218 Female 92 F40 31
615 Sophie Mcphillips Run peterlee 03:54:55.542 219 Female 93 F 39
630 Katie Neal 03:56:28.990 220 Female 94 F 40
538 Beverley Harvey Stockton Striders AC 03:56:30.068 221 Female 95 F50 21
483 Mandy Duncan 03:56:37.000 222 Female 96 F40 32
525 Sarah Griffiths 03:56:38.656 223 Female 97 F 41
499 Kelly Elliott 03:56:54.923 224 Female 98 F 42
498 Darren Elliott 03:57:09.906 225 Male 127 M 41
707 Claire Taylor Stockton striders 03:57:18.927 226 Female 99 F40 33
460 Claire Cook Lonely Goat Running Club 04:00:10.557 227 Female 100 F40 34
455 Andrew Collins Red Kite Runners 04:00:35.238 228 Male 128 M 42
450 Carla Clarke 04:02:00.496 229 Female 101 F40 35
740 Lucy Wilson Durham Mums on the Run 04:02:03.669 230 Female 102 F40 36
451 Karen Clarke Stockton Striders 04:02:34.256 231 Female 103 F 43
608 Lisa McGee Stockton Striders 04:02:42.170 232 Female 104 F40 37
581 Phil Lingwood Washington Running Club 04:03:26.540 233 Male 129 M50 29
640 SEAN O'BRIEN Washington running club 04:04:19.805 234 Male 130 M50 30
441 Michelle Castro Blyth 04:06:01.908 235 Female 105 F 44
565 Laura Kennedy Washington Running Club 04:07:34.709 236 Female 106 F50 22
410 Ashleigh Atkinson Washington running club 04:07:40.018 237 Female 107 F 45
548 Emma Holness 04:07:54.535 238 Female 108 F 46
529 Laura Grundy 04:08:00.323 239 Female 109 F50 23
746 Anna Yearham 04:11:48.123 240 Female 110 F 47
539 Michelle Hawes 04:11:58.584 241 Female 111 F50 24
706 Caroline Tarrant JogPeebles 04:23:37.619 242 Female 112 F50 25
606 Gillian McDonald Jogscotland 04:24:38.242 243 Female 113 F40 38
401 Lynda Allan Stockton Striders AC DNF 244 Female 114 F50 26
487 Kay Duthie Washington Running Club DNF 244 Female 114 F50 26
566 Stacey Kenny Saltwell Harriers DNF 244 Female 114 F 48
586 Alan Lowery Washington Running Club DNF 244 Male 131 M50 31
587 Lynne Lowery Washington Running Club DNF 244 Female 114 F40 39
598 Xena Marshall Heaton Harriers DNF 244 Female 114 F40 39
616 Beverley Mcturk DNF 244 Female 114 F40 39
635 Willow Nicholson Running Ninjas DNF 244 Female 114 F50 26
660 Susan Rigg Quakers DNF 244 Female 114 F50 26
692 Helen Spaven Quakers running club DNF 244 Female 114 F40 39
700 Ben Sunley DNF 244 Male 131 M 43