Saint Cuthbert's Way Ultra 100K - 2022 Race results

saint cuthbert's way ultra 100k - 2022 results

OUR NEXT RACE IS THE RAF SPADEADAM HALF MARATHON - CLICK HERE FOR MORE INFO

Bib Runners Club A1 Wooler Hethpool Morebattle Bonjedward Maxton Abbey Time Position Gender Category
169 David Wiseman Unattached 1:00 1:56 1:43 2:00 1:42 1:22 1:43 11:32:00 1 1 M 1 M
128 Nick Green Unattached 1:00 1:56 1:42 2:01 1:27 1:36 1:43 11:32:00 1 1 M 1 MV40
131 Nick Hart Unattached 1:00 1:56 1:57 2:21 1:54 1:34 2:00 12:14:00 3 3 M 2 M
121 Neil Ford Vegan Runners               12:49:00 4 4 M 2 MV40
109 Jonathan Boxshall North east marathon club 1:13 2:11 2:03 2:23 1:48 1:26 1:44 12:54:00 5 5 M 3 MV40
157 Keith Robson North East Marathon Club           1:41   13:23:00 6 6 M 4 MV40
151 Karen Nash Krypton           1:33 2:03 13:25:00 7 1 F 1 FV50
138 Antonia Johnson Unattached           1:33 1:48 13:27:00 8 2 F 1 F
122 Katey Foster Preston Harriers 1:00 2:10 1:58 2:27 2:01 1:42 2:06 13:34:00 9 3 F 2 F
116 Alan Cormack Cosmic Hillbashers 1:01 2:14 2:27 2:39 2:04 1:33 1:50 13:56:00 10 7 M 5 MV40
110 Duncan Buchanan Unattached 1:13 2:12 1:58 2:24 2:17 1:44 2:07 14:03:00 11 8 M 6 MV40
164 Adam Watkin Unattached 1:17 2:29 2:29 2:15 2:04 1:33 1:58 14:13:00 12 9 M 3 M
144 Christopher Major Scarborough AC 1:02 2:22 2:07 2:32 2:31 1:38 1:54 14:14:00 13 10 M 4 M
117 Gregory Crowley Dark Peak Fell Runners Club         9:23 1:52 2:12 14:24:00 14 11 M 7 MV40
154 David Newman Unattached 1:11 2:11 2:23 2:36 2:11 1:52 2:00 14:32:30 15 12 M 5 M
150 Mathew Morrey Unattached 0:59 2:10 2:34 2:37 1:54 1:43 2:24 14:34:20 16 13 M 6 M
159 Marie Sly Unattached 1:12 2:19 2:09 2:41 2:12 1:42 2:11 14:35:20 17 4 F 1 FV40
175 Jordan Young Dundee Road Runners AC           1:38 2:02 14:35:20 17 14 M 7 M
160 Kevin Smith Darwen Running Group 1:15 2:25 2:13 2:44 2:05 1:57 2:17 15:09:20 19 15 M 1 MV50
139 Charlie Johnson Team Pie 1:09 2:18 2:23 2:56 2:18 1:35 2:21 15:09:20 19 15 M 8 M
165 Garth Watson Newham & Essex Beagles AC 1:01 2:20 2:23 2:59 2:00 1:48 2:29 15:09:22 21 17 M 8 MV40
100 Stuart Allan Helm Hill Runners 1:08 2:20 2:21 2:56 2:18 1:37 2:18 15:11:20 22 18 M 9 MV40
133 Simon Hogg Running Ninjas 0:59 2:10 2:33 2:55 2:39 1:47 2:02 15:15:20 23 19 M 10 MV40
162 Andrew Tait Unattached           1:45 2:37 15:15:23 24 20 M 9 M
132 Paul Hazon Unattached 1:00 2:21 2:22 2:50 2:15 1:50 2:30 15:21:20 25 21 M 10 M
126 Jamie Glazebrook North Derbyshire RC 1:11 2:30 2:33 3:05 2:04 2:02 2:31 16:05:20 26 22 M 11 MV40
141 Matthew Lemmon Aberdeen Hash House Harriers 1:02 2:25 2:18 2:49 2:25 2:02 3:07 16:19:20 27 23 M 11 M
166 Jason West Unattached 1:02 2:20 2:33 3:13 2:17 2:01 2:57 16:38:20 28 24 M 12 MV40
118 Tony Davis Unattached 1:03 2:22 2:33 3:13 2:17 2:01 2:57 16:38:20 28 24 M 12 M
173 Dominic Worsley Unattached 1:14 2:26 2:25 3:12 2:14 1:57 2:57 16:38:20 28 24 M 12 MV40
140 Luke Kennedy Sunderland Strollers 1:00 2:28 2:39 2:56 2:41 2:06 2:42 16:47:20 31 27 M 13 M
106 Richard Ball Unattached 1:03 2:23 2:57 3:15 2:38 2:04 2:44 17:19:20 32 28 M 14 MV40
148 Cas McKinnon FRA 1:13 2:17 2:27 3:20 2:45 2:16 2:46 17:19:20 32 28 M 2 MV50
167 Stephen Whincup South Cheshire Harriers 1:10 2:40 2:52 3:19 2:24 2:02 2:38 17:23:20 34 30 M 3 MV50
123 Carl Gair Unattached 1:13 2:34 2:54 3:15 2:30 2:02 2:38 17:23:20 34 30 M 15 MV40
104 Simon Andreassen Allen Valley Striders 1:13 2:27 3:01 3:08 2:30 2:13 2:34 17:23:20 34 30 M 15 MV40
152 Ian Naylor Unattached 1:11 2:26 2:45 3:13 2:40 2:04 3:00 17:37:20 37 33 M 17 MV40
158 Richard Scroop Mercia Fell RC 1:13 2:38 2:49 3:15 2:36 2:18 2:57 18:01:20 38 34 M 1 MV60
130 Andrew Grieve Unattached 1:17 2:32 2:50 3:26 2:52 2:13 3:18 18:47:00 39 35 M 18 MV40
149 Stacey Morgan Knowle & Dorridge RC 1:17 2:32 2:48 3:26 2:53 2:11 3:18 18:47:20 40 36 M 19 MV40
147 Ian McAllister Alnwick Harriers 1:17 2:32 2:50 3:16 3:02 2:15 3:15 18:47:20 40 36 M 19 MV40
114 Nicole Clarke Washington Running Club 1:10 2:40 2:48 3:11 2:31 2:27 3:43 18:48:20 42 5 F 3 F
113 Chris Clarke Washington Running Club 1:10 2:39 2:48 3:08 2:33 2:28 3:42 18:48:20 42 38 M 14 M
103 Alexandre Andre Unattached 1:12 2:39 3:30 3:24 2:52 2:12 2:54 19:02:20 44 39 M 21 MV40
120 James Fletcher Steel City Striders RC 1:13 2:38 2:45 3:05 2:53 2:29 3:41 19:04:20 45 40 M 15 M
155 John Rawlinson Steel City Striders RC 1:14 2:37 2:46 3:05 2:53 2:29 3:40 19:04:20 45 40 M 22 MV40
108 Karl Baxter Unattached 1:15 3:28 2:48 3:27 2:40 2:15 3:20 19:30:20 47 42 M 23 MV40
115 Shelley Coates Alnwick Harriers         2:41 2:16 3:19 19:30:20 47 6 F 2 FV50
145 Hazel Marchant Derwent Valley Running Club 1:11 2:25 2:15 2:48 2:31 2:19   DNF DNF DNF DNF
112 Tony Carr Ripon Runners 1:15 3:32 3:18 3:36 3:11     DNF DNF DNF DNF
142 Jane Lightfoot Warrington RRC         3:11     DNF DNF DNF DNF
127 Marie Godson Unattached 1:14 3:33 3:18 3:36 3:11     DNF DNF DNF DNF
156 Andy Robinson Helsby RC 1:01 2:10 2:08 2:58       DNF DNF DNF DNF
119 Paul Feeley Tyne Bridge Harriers 1:12 2:26 2:59 3:13       DNF DNF DNF DNF
168 William Whincup Unattached 1:09 2:40 2:52 3:16       DNF DNF DNF DNF
174 Alison Wright Wooler Running Club 1:32 2:45 2:31 3:19       DNF DNF DNF DNF
172 Richard Wisson Unattached 1:30 3:28 3:17 3:54       DNF DNF DNF DNF