Saint Cuthbert's Way Ultra 100K - 2022 Race results

saint cuthbert's way ultra 100k - 2022 results

OUR NEXT RACE IS THE RAF SPADEADAM HALF MARATHON - CLICK HERE FOR MORE INFO

Bib Runners Club Race Time Gender Category Position Gender Position Age Category
11 Ross Christie Carnethy Hill RC 11:08:23 M M 1 1 M 1 M
20 Bruce Hall Unattached 12:32:35 M MV40 2 2 M 1 MV40
32 Roland McCraw Portobello RC 13:17:32 M MV50 3 3 M 1 MV50
21 Gordon Halliday Anster Haddies RC 14:04:35 M MV40 4 4 M 2 MV40
47 Matthew Smith Unattached 14:23:18 M M 5 5 M 2 M
8 Duncan Buchanan Unattached 14:54:17 M MV40 6 6 M 3 MV40
40 Daniel Richardson North Shields Polytechnic AC 14:54:17 M M 6 6 M 3 M
26 Glenn Kilday North East Marathon Club 15:22:24 M MV40 8 8 M 4 MV40
44 Keith Robson NORTH EAST MARATHON CLUB 15:22:24 M MV40 8 8 M 4 MV40
55 Emma Wright Gateshead Harriers & AC 15:24:34 F F 10 1 F 1 F
22 Ryan Hogben Gateshead Harriers & AC 15:24:34 M M 10 10 M 4 M
18 Mat Evans Unattached 15:42:40 M M 12 11 M 5 M
46 Joanne Smith Unattached 15:42:40 F F 12 2 F 2 F
54 Christopher Wright Settle Harriers 15:43:30 M MV50 14 12 M 2 MV50
1 David Anderson Tyne Bridge Harriers/ Vegan Runners 15:43:30 M MV40 14 12 M 6 MV40
30 Raymond Mackay Unattached 16:33:35 M MV40 16 14 M 7 MV40
14 Matt Davis Carnethy Hill RC 17:06:50 M MV40 17 15 M 8 MV40
10 Eve Campeau Unattached 17:09:25 F FV40 18 3 F 1 FV40
43 Phill Robinson Unattached 17:27:33 M MV40 19 16 M 9 MV40
12 David Coxon Unattached 17:27:33 M MV40 19 16 M 9 MV40
13 Fraser Davies Unattached 17:33:00 M M 21 18 M 6 M
49 Jan Soderkvist Unattached 17:39:10 M MV50 22 19 M 3 MV50
25 Craig Kilday Unattached 18:01:00 M MV40 23 20 M 11 MV40
42 Karen Robertson Strathclyde Police AC 18:41:50 F FV40 24 4 F 2 FV40
23 Stephen Horton Unattached 18:42:00 M MV40 25 21 M 12 MV40
33 Cas McKinnon FRA 19:23:14 M MV50 26 22 M 4 MV50
52 Mike Thompson Unattached 19:23:14 M M 26 22 M 7 M
6 Sean Bloomfield Unattached 19:24:08 M MV40 28 24 M 13 MV40
17 Dan Evans Unattached 19:24:08 M MV40 28 24 M 13 MV40
15 Karen Dawson Wakefield Triathlon Club 19:45:40 F F 30 5 F 3 F
38 Kieran O'Brien Kirkstall Harriers 19:45:40 M M 30 26 M 8 M
56 Fredelina Yong Carnethy Hill RC 19:45:40 F F 30 5 F 3 F
7 Robert Brand Gateshead Harriers & AC 19:53:25 M MV40 33 27 M 15 MV40
2 David Anderson Vegetarian Cycling & AC 20:19:27 M MV40 34 28 M 16 MV40
45 Paul Samat Unattached 20:19:27 M MV50 34 28 M 5 MV50
19 Angela Greathead Elvet Striders 20:19:27 F FV40 34 7 F 3 FV40
4 Paul Arts Hardly AC DNF M MV40      
3 Milly Archibald Unattached DNF F F      
5 Jonathan Ashworth Hardly AC DNF M M      
9 Michael Butters Unattached DNF M MV40      
16 Chris Duffy Dark Peak Fell Runners Club DNF M M      
24 Sue Jennings Elvet Striders DNF F FV40      
36 Donald Naylor Hunters Bog Trotters DNF M MV40      
39 Craig Richardson Unattached DNF M MV40      
41 Mark Richardson www.ultra-runner.com DNF M MV40      
48 Andrew Smyth Unattached DNF M MV50      
51 Alastair Taylor Team Grasshopper DNF M MV50      
53 Sue Walker Carnegie Harriers DNF F FV50